RAPORT

Pogarda

Wyjątkowe odkrycie polskich archeologów w Peru

fot. sxc.hu/Vixs
(fot. PAP/EPA/STR)

Najnowsze

Popularne

Grobowiec zawierający szkielety 63 osób, ponad 1200 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych alabastru i innych materiałów znaleźli w Peru polscy archeolodzy. Grobowiec należy do przedstawicieli cywilizacji Wari i datowany jest na VIII wiek n.e.

Zespół pracujący pod kierunkiem dr. Miłosza Giersza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (UW) i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW dokonał tych odkryć w Huarmey, 300 km na północ od stolicy kraju – Limy.

Wśród znalezisk znajdują się bogato ornamentowana biżuteria, importowane z odległych zakątków Imperium dobra luksusowe, w tym obsydian i zdobiona ceramika oraz unikatowy, inkrustowany kubek ceremonialny kero, wykonany z białego kamienia.

Odkrycie jest ważne z naukowego punktu widzenia, gdyż wszystkie do tej pory znane pozostałości bogatych grobowców elit tej kultury były od dawna ograbione lub zniszczone. Polscy archeolodzy jako pierwsi mieli okazję zbadać nienaruszony i kompletny grobowiec, w dodatku należący do wysokiej arystokracji Wari – wyjaśnił przebywający w Peru prof. Mariusz Ziółkowski, szef Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.

Pierwsza wystawa za rok

Projekt badawczy w Huarmey jest jednym z dziewięciu przedsięwzięć naukowych realizowanych na obszarze andyjskim przez Ośrodek Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez prof. Ziółkowskiego. Badacze z Ośrodka pracują też m.in. w Cusco, na Machu Picchu i na Wyspie Wielkanocnej.

Dr Miłosz Giersz nie wyklucza, że znaleziony grobowiec należał do żon jednego z władców imperium, które później położyło podwaliny pod państwo Inków. Znalezione artefakty są obecnie restaurowane i konserwowane przez międzynarodową ekipę ekspertów w Muzeum Sztuki w Limie (MALI). Część z nich stanie się jego główną atrakcją, podczas planowanej na pierwszą połowę 2014 roku wystawy.

W zespole odkrywców znaleźli się również: dr Patrycja Prządka-Giersz (Wydział Artes Liberales UW) i dr Wiesław Więckowski (Instytut Archeologii UW). Znaleziska dokonano przy współudziale również peruwiańskich archeologów z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego w Limie - dr. Krzysztofa Makowskiego i lic. Roberta Pimentel Nita.

Projekt badawczy jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki i prywatnych sponsorów. Patronat medialny nad misją sprawuje National Geographic Society USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej