RAPORT

Pogarda

Nagrody ministra kultury rozdane

Aktor Jan Kobuszewski (L) odbiera nagrodę z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego (P)
Aktor Jan Kobuszewski (L) odebrał nagrodę z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego (P) przyznaną za całokształt pracy twórczej (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Najnowsze

Popularne

Andrzej Franaszek, Jan Kulczyk, Marcin Dorociński i Jan Gaca. Poznaliśmy artystów, twórców, animatorów kultury, menedżerów kultury oraz instytucje, którym minister kultury wręczył doroczne nagrody. Wyróżnienie za całokształt działalności uhonorowano Jana Kobuszewskiego.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski za całokształt twórczości nagrodził aktora filmowego, teatralnego i kabaretowego Jana Kobuszewskiego. W 1956 roku ukończył on PWST i zadebiutował na scenie. W 1976 roku zaczął współpracować z Teatrem Kwadrat w Warszawie, gdzie gra do tej pory. Kobuszewski występował m.in. w popularnym „Kabarecie Olgi Lipińskiej” i – wraz z Edwardem Dziewońskim – w Kabarecie „Dudek”. Jeden ze znanych skeczy z jego udziałem to „Ucz się Jasiu”, w którym Kobuszewski wcielił się w postać hydraulika.

Pan nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak się cieszymy, że pan jest (...) Bardzo panu dziękujemy za lata obecności w filmie, teatrze, za wspaniałą sylwetkę, postawę w życiu teatralnym i na co dzień – takimi słowami Zdrojewski zwrócił się do Kobuszewskiego.

Drogi, szanowny panie ministrze. Drodzy kochani, mili państwo, panu ministrowi dziękuję za to wielkie wyróżnienie, a państwu za to, że wytrzymali państwo ze mną 56 lat mojej pracy scenicznej – powiedział laureat. – Aktorzy są różni: są tacy, którzy tylko występują na scenie, i są ci, którzy piszą piosenki i poezję, a nawet książki. Ja należę do tych, którzy występują wyłącznie, tylko na scenie, czyli jestem tzw. odtwórcą – zaznaczył. Dodał, że otrzymaną nagrodę dedykuje kolegom nieżyjącym, żyjącym i tym, którzy ponim przyjdą. Jak mówił, zadaniem aktorów jest uprawianie kultury i przekazywanie jej dalej.

Reżyserka Maja Kleczewska otrzymała nagrodę w kategorii teatr. Jest laureatką Paszportu Polityki 2007 za „malarską wyobraźnię, pozwalającą budować na scenie fascynujące światy”. W 2012 roku zrealizowała spektakle: „Burza” w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, „Oresteja” w Teatrze Narodowym w Warszawie i „Slow Man” Nicholasa Lensa w Teatrze Wielkim im.Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

W dziedzinie filmu minister kultury nagrodą uhonorował aktora Marcina Dorocińskiego; w 2011 zagrał w „Róży” (reż. Wojciech Smarzowski); w minionym roku aktora można było zobaczyć w m.in. „Miłości” Sławomira Fabickiego, „Obławie” (reż. Marcin Krzyształowicz) i „Jesteś Bogiem” (reż. Leszek Dawid),a w tym roku – w „Drogówce” (reż. Wojciech Smarzowski).

Tenor Piotr Beczała, gwiazdor La Scali, Covent Garden i nowojorskiej Metropolitan, został doceniony w kategorii muzyka. W listopadzie 2012 roku zaśpiewał specjalny recital w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej z okazji 20-lecia pracy artystycznej.

W dziedzinie literatura nagrodzono Andrzeja Franaszka. Krytyk literacki, redaktor działu kultury w „Tygodniku Powszechnym”, wielokrotnie nagradzany autor książek takich jak: „Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta”, „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze iprzygodach duszy” czy „Miłosz. Biografia”, za którą otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki, a wcześniej – Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”.

Artystka Goshka Macuga, której pierwszą indywidualną prezentację w instytucji publicznej w Polsce – wystawę „Bez tytułu” – można było na przełomie 2011/12 oglądać w Zachęcie, otrzymała nagrodę w kategorii sztuki wizualne, a skrzypek Jan Gaca – w dziedzinie twórczości ludowej. Gaca gra od 16. roku życia, najpierw wraz z braćmi, później stał się samodzielnym, cenionym skrzypkiem.

Fundacja Archeologia Fotografii została wyróżniona za ochronę dziedzictwa. Zajmuje się ochroną i prezentacją archiwów pozostałych po czołowych polskich fotografach. Opracowuje archiwum fotografii i dokumentów m.in. po Zbigniewie Dłubaku.

Annę Bedyńską nagrodzono w dziedzinie fotografii. Artystka jest laureatką World Press Photo 2013, nagrodzona została w kategorii portret inscenizowany – za zdjęcie Zuzi, która cierpi na albinizm.

Za upowszechniania kultury uhonorowany został Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów piosenek i książek o tematyce muzycznej, znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Nagrodę Ministra Kultury dla Mecenasa Kultury otrzymał biznesmen Jan Kulczyk. W 2012 r. dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln zł na budowę wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich.

Skrzypek Jan Gaca (L) odbiera nagrodę z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego (P)
Skrzypek Jan Gaca (L) odbiera nagrodę z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego (P)
Skrzypek Jan Gaca (L) odbiera nagrodę z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego (P) przyznaną w kategorii „twórczość ludowa” (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej