RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Warszawa: pikieta przeciw łamaniu praw ojców

f
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Zwrócenie uwagi na dyskryminowanie ojców przez sądy rodzinne miał na celu niedzielny protest przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. W zorganizowanej w Dniu Ojca pikiecie, pod hasłem „Oddajcie nam nasze dzieci”, uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Przedstawiciele stowarzyszenia „DzielnyTata.pl” postulowali m.in. o stosowanie opieki naprzemiennej zamiast ustalania miejsca zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców – najczęściej matce. Podkreślali także, że nie chcą jedynie kontaktować się ze swoimi dziećmi, ale brać udział w ich wychowywaniu.

Organizator protestu Michał Fabisiak za stowarzyszenia „DzielnyTata.pl” powiedział, że w tej sprawie ojcowie zgłaszają się do różnych instytucji, urzędów i polityków, w tym do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

– Nie możemy widywać swoich dzieci, które zostały nam zabrane przez nasze żony albo partnerki. Nie możemy się widywać z naszymi dziećmi dlatego, że sądy odbierają nam prawa rodzicielskie – powiedział Fabisiak.

Niektóre z protestujących osób ubrane były w koszulki z hasłem: „Stop dyskryminacji ojców” i trzymały plakaty, na których było napisane: „Sądy pomagają wychowywać w nienawiści”, „Panie prezydencie chroń dzieci przed brutalnością rozwodu”. Wznoszono okrzyki: „Nasze dzieci to nie śmieci, niech prezydent tu przyleci”, „Matka dziecko przetrzymuje, ojciec tylko sponsoruje”.

W marcu pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz informowała, że doszło do pierwszego z cyklu spotkań z grupą ojców, którzy czują się dyskryminowani i ograniczeni w pełnym realizowaniu swoich rodzicielskich obowiązków. Dodała, że chodzi m.in. o niewłaściwe respektowanie w praktyce decyzji sądów dotyczących opieki nad dziećmi. Dodała, że podczas dyskusji został zgłoszony problem ulepszenia mechanizmu mediacji w takich sprawach.

Z kolei w lipcu 2012 roku propozycje zmian prawnych, które miałyby zapobiegać dyskryminacji ojców w postępowaniach sądów rodzinnych, były tematem spotkania ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z przedstawicielami Forum Matek Przeciw Dyskryminacji Ojców. Zrzesza ono matki ojców, którym sądy nie przyznały opieki nad dzieckiem.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż w sprawach o rozwód i separację w 2009 r. sądy wydały 40 973 orzeczeń. Władza rodzicielska obojgu rodzicom została powierzona w 17 040 sprawach, matce – w 21 556, a ojcu – w 1544 sprawach. W 2010 r. zapadło 37 915 rozstrzygnięć; wykonywanie władzy rodzicielskiej powierzono obojgu rodzicom w 13 871 sprawach, matce - w 21 714, zaś ojcu – w 1562. Z kolei w 2011 r. wydano 39 288 orzeczeń; obojgu rodzicom powierzono władzę rodzicielską w 13 297 sprawach, matce – w 23 553 sprawach, a ojcu – w 1674.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej