RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pobaw się swoim DNA, odkryj tajemnice „E”

Ponad 100 tysięcy osób wybrało się na 17. Piknik Naukowy, który przez całą sobotę odbywał się na Stadionie Narodowym. To rekord Wykonywanie naszyjnika z własnym DNA, pokonywanie „niewidzialnej wystawy”, roboty naśladujące goryla czy ważkę, to niektóre atrakcje Pikniku.

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej wzięło udział około 200 instytucji z 22 krajów świata. W namiotach wystawowych i na scenie można było zobaczyć ponad tysiąc pokazów.

Możemy tu zobaczyć życie na poziomie makro – nas ludzi, ale tez na poziomie mikro – genetycznym i molekularnym. Jest bardzo dużo doświadczeń związanych z genetyką – powiedział dyrektor CNK Robert Firmhofer. Na stanowisku BioCentrum Edukacji Naukowej i Fundacji BioEdukacji można przygotować naszyjnik z podwójną helisą własnego DNA. – Na stanowisku wyizolujecie z komórek nabłonka z jamy ustnej własne DNA. Zostanie ono przeniesione do probówki, która może służyć jako wisiorek – zachęcała Magdalena Buczek z Polskiego Radia. Ponadto eksperci z Instytutu Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN umożliwili wykonywanie naszyjników z DNA warzyw i owoców.

Tajemnice dodatków do żywności określanych jako „E” podczas Pikniku przybliżyli członkowie Koła Naukowego Technologów Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Choć podczas zakupów wielu z nas stara się unikać ich jak ognia, to na co dzień „E” używamy w kuchni i po prostu zjadamy wraz z różnymi produktami. Przykładowo E300 to po prostu witamina C, a E100 - kurkumina, która jest naturalnym barwnikiem i składnikiem m.in. curry.

Nie brakowało pokazów z niemal każdej dziedziny wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych czy humanistycznych. Można dowiedzieć się, co sprawia, że diody LED-y są najbardziej efektywną technologią oświetleniową, a także stworzyć wyposażony w nie lampion. Zainteresowani kryminalistyką mogli samodzielnie zabezpieczyć odciski linii papilarnych oraz wziąć udział w konkursie z wiedzy na ten temat.

Pasjonaci astronomii mogli dowiedzieć się, jak wysokie jest ryzyko zagrożenia życia na Ziemi przez uderzenie asteroidy; które materiały, znane z codziennego życia, powstały na potrzeby pojazdów kosmicznych, a także obejrzeć niektóre z tych ostatnich.

Podczas Pikniku, w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach, można było przekonać się jak świat postrzegają osoby niewidome. Na „Niewidzialnej wystawie” z zakrytymi oczami, z pomocą białej laski piknikowi goście przeszli pozornie prostą, ok. 10-metrową ścieżkę.

Piknik był też rajem dla miłośników robotów. Modele robotów naśladujących żywe organizmy: goryla, ważkę, skorpiona, muchołówki można było zobaczyć na stoisku RoboNET. Zwiedzający konstruowali i programowali roboty naśladujące żywy organizm. Mogli się dowiedzieć, jak zbudowane są organizmy żywe i jakie analogie w ich budowie możemy odnaleźć w technice. Dowiedzieli się także: Dlaczego żyrafa ma długą szyję? Dlaczego muchołówka swoją dietę wzbogaca o małe owady? Dzięki czemu struś może tak szybko biegać?

Na stanowisku Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej atrakcje znaleźli również kinomaniacy. Specjaliści Instytutu opowiadali na czym polega proces digitalizacji starych filmów. Można było wziąć udział w warsztatach retuszu klatki filmowej oraz uczestniczyć w pokazach filmowych w piknikowym kinie.

Jeden z piknikowych pokazów poświęcony był południowokoreańskiemu hip-hopowi. Mało kto wie, że kraj ten jest największym zagłębiem hip-hopu w tamtej części świata. Muzyka jest jednym z południowokoreańskich towarów eksportowych. Trafia wprawdzie głównie do Wietnamu i Tajlandii, ale ostatnio udało jej się podbić cały świat za sprawą piosenki „Gangnam Style”. O fenomenie południowokoreańskiego hip-hopu opowiadali eksperci Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk.

Swoje naukowe show zaprezentował również m.in. brytyjski magik, komik i popularyzator nauki Matt Pritchard.

Pierwszy Piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. W 2005 roku Komisja Europejska uznała Piknik za wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział około 200 instytucji z 22 krajów świata
W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział około 200 instytucji z 22 krajów świata
W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział około 200 instytucji z 22 krajów świata (fot. źródło: pikniknaukowy.pl)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej