Studenci AGH pokażą swój bolid

f

W najbliższy czwartek o godz. 19:30 na parkingu przed Biblioteką Główną AGH w Krakowie odbędzie się uroczysta prezentacja pierwszego w historii Akademii bolidu wyścigowego, skonstruowanego przez zespół „AGH Racing”. Projekt budowy bolidu formuły studenckiej to efekt współpracy kół naukowych „Mechatronix” i „Zarządzanie”, tworzących wspólnie zespół AGH Racing.

Pomysłodawcami budowy pojazdu była grupa entuzjastów motoryzacji z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, która na początku 2012 roku zainicjowała całe wydarzenie. Obecnie zespół liczy ponad 40 osób podzielonych na mniejsze grupy odpowiadające za poszczególne podzespoły bolidu i części składowe projektu – wyjaśnia Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.

Jak wyjaśnia rzecznik uczelni, budowa bolidu trwała kilka miesięcy. Zespół otrzymał wsparcie finansowe i organizacyjne władz AGH. Po co studentom własny, ważący 240 kg i przyspieszający do 100 km/h w mniej niż 4 sekundy bolid? – Głównym celem AGH Racing jest udział w największych i najbardziej znanych zawodach formuły studenckiej na świecie. Pierwszym, prestiżowym sprawdzianem dla drużyny studentów AGH będzie lipcowa, 15. edycja konkursu „Formula SAE” na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, w którym udział weźmie 149 zespołów z całego świata, w tym tak znane uniwersytety jak Oxford, ETH Zurych, czy uczelnie z USA – dodaje Dembiński.

Czwartkowy pokaz będzie pierwszą publiczną prezentacją samochodu. Pierwszym kierowcą testowym będzie rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka. Wydarzenie swoją obecnością uświetni również utytułowany kierowca rajdowy, Wojciech Chuchała, który zaprezentuje możliwości bolidu na wyznaczonym torze.

Następnie za kierownicą zasiądą kierowcy zespołu AGH Racing, którzy – wraz z konstruktorami – przybliżą budowę, osiągi i technologię zastosowaną przy budowie pojazdu – zachęca rzecznik AGH podkreślając, że w czwartek na parkingu przed Biblioteką Główną AGH motoryzacyjnych atrakcji na pewno nie zabraknie.

Zobacz więcej