RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Papcio Chmiel” kończy 90 lat

Henryk Chmielewski ma 90 lat (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Stworzył kultowy komiks o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka. Grafik, rysownik i publicysta Henryk Chmielewski, czyli słynny „Papcio Chmiel”, w piątek kończy 90 lat.

Seria książeczek o przygodach Tytusa, wychodząca od 1957 roku, została wydana w łącznym nakładzie ponad 11 milionów egzemplarzy. Ukazało się ponad 30 części komiksów, a także książki „W odwiedziny do rodziny”, „Tytus zlustrowany” i „Witek sprytek i inne opowieści”.

Na podstawie scenariusza, wyłonionego w drodze konkursu, powstał też pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń”. Henryk Chmielewski, pytany o opinię na temat filmu, powiedział, że jego serce pozostało jednak, przy komiksie...

Rysownik podczas wojny walczył w Powstaniu Warszawskim, a w 2007 roku przewodniczył jury ogólnopolskiego konkursu na najlepszy komiks o powstaniu.

Napisał też autobiografię „Urodziłem się w Barbakanie”. Jest kawalerem Orderu Uśmiechu, został też odznaczony medalem Gloria Artis. Artysta mówi o sobie, że „nie bierze życia zbyt poważnie”. Z okazji 90. urodzin, od jednego z fanów Tytusa, Papcio dostał deskorolkę, z namalowanymi bohaterami kultowego komiksu.

źródło:
Zobacz więcej