RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kasparow: odkładam powrót do Rosji

Garri Kasparow
Garri Kasparow ogłosił, że odkłada powrót do kraju ze Szwajcarii, ponieważ obawia się, że będzie ścigany sądownie za swą działalność polityczną (flickr.com/AceKindred)

Były szachowy mistrz świata i jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji Garri Kasparow ogłosił w czwartek za pośrednictwem internetu, że odkłada powrót do kraju ze Szwajcarii, ponieważ obawia się, że będzie ścigany sądownie za swą działalność polityczną.

Mam poważne wątpliwości, czy w razie powrotu do Moskwy będę jeszcze miał możliwość wyjazdu z kraju. Na razie nie wracam do Rosji – oświadczył Kasparow w wideo zamieszczonym na jego stronie internetowej.

50-letni działacz, przywódca Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) i były kandydat na prezydenta Federacji Rosyjskiej, odebrał w Genewie nagrodę za działalność na rzecz praw człowieka.

Kasparow, jeden z założycieli opozycyjnego ruchu Inna Rosja, był jednym z głównych krytyków obecnego prezydenta Władimira Putina od czasu, gdy ten doszedł do władzy w Rosji w 2000 roku. Jednak w ostatnich latach były mistrz szachowy stał się głównie głosem opozycji za granicą – wskazuje agencja AFP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej