Zmarł marszałek ZSRR Wiktor Kulikow

Wiktor Kulikow z obecnym prezydentem Rosji Władimirem Putinem (fot. PAP/EPA/Alexander_Zemlianichenko)

Marszałek Związku Radzieckiego Wiktor Kulikow, były naczelny dowódca Wojsk Państw-Stron Układu Warszawskiego, zmarł we wtorek w Moskwie w wieku 91 lat po długiej i ciężkiej chorobie – poinformował szef Klubu Dowódców Wojskowych Rosji Nikołaj Dieriabin.

To Kulikow jako głównodowodzący Wojskami Państw-Stron Układu Warszawskiego i I wiceminister obrony ZSRR kontrolował przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku.

Był uczestnikiem II wojny światowej. Po wojnie pełnił służbę na różnych stanowiskach dowódczych i sztabowych. W latach 1967–69 był dowódcą Kijowskiego Okręgu Wojskowego, a od 1969 do 1971 roku – dowódcą Zachodniej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, która stacjonowała w ówczesnym NRD.

W latach 1971–77 – szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR i I wiceminister obrony ZSRR. Od 1977 do 1989 roku był głównodowodzącym Wojskami Państw–Stron Układu Warszawskiego w randze I wiceministra obrony ZSRR.

W latach 1989–92 – generalny inspektor Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, a potem – doradca ministra obrony FR. W latach 1999–2003 zasiadał w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji.

W Moskwie podano już, że Kulikow zostanie pochowany na stołecznym Cmentarzu Nowodiewiczym, miejscu spoczynku wielu zasłużonych Rosjan, w tym pierwszego prezydenta pokomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna.

źródło:

Zobacz więcej