RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ciotka Angeliny Jolie zmarła na raka piersi

Siostra matki amerykańskiej aktorki Angeliny Jolie zmarła w niedzielę na raka piersi – poinformowała rzeczniczka jednego z kalifornijskich szpitali. Dwa tygodnie temu Jolie powiadomiła, że zdecydowała się na podwójną mastektomię w obawie przed rakiem piersi.

Debbie Martin, młodsza siostra matki Jolie, zmarła w wieku 61 lat w szpitalu w Escondido, niedaleko San Diego w Kalifornii.

Mąż Debbie, Ron Martin, powiedział stacji Britain Sky News, że zmarła miała taki sam wadliwy gen BRCA1, co Angelina Jolie.

14 maja na łamach „New York Times'a” 37-letnia aktorka poinformowała, że jako nosicielka wadliwego genu BRCA1, z obawy przed rakiem piersi, którego ryzyko było bardzo wysokie, zdecydowała się na prewencyjną podwójną mastektomię.

W osobistym artykule, którym przykuła uwagę opinii publicznej na całym świecie, Jolie napisała o swojej matce Marcheline Bertrand, która po trwającej niemal dziesięć lat walce z chorobą zmarła w 2007 r. na raka jajnika w wieku 56 lat. Wyjaśniła, że ona sama jest nosicielką genu BRCA1, który zdecydowanie zwiększył ryzyko wystąpienia u niej nowotworu piersi i jajnika. Lekarze szacowali prawdopodobieństwo wystąpienia u Jolie pierwszej z tych chorób na 87 proc., a drugiej – na 50 proc.

Gwiazda zaapelowała w „NYT” również do innych kobiet, by – zwłaszcza jeśli w ich rodzinach wystąpiły nowotwory piersi i jajnika – starały się zasięgać informacji i kontaktowały się ze specjalistami, którzy pomogą podjąć najlepszą decyzję. W wielu krajach, po ujawnieniu przez Jolie informacji nt. jej prewencyjnej podwójnej mastektomii, kobiety częściej zaczęły zgłaszać się na badania związane z występowaniem nowotworów.

Część ekspertów wskazuje jednak, że nie wszystkie kobiety stać na taką prewencję; istnieją też obawy, że decyzja aktorki skłoni do zabiegu kobiety, dla których nie jest on konieczny.

Jolie poddała się operacji usunięcia obu piersi w lutym 2013 r.; ponad dwa miesiące później, w kwietniu, przeprowadzono u niej zabieg rekonstrukcji piersi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej