RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polański: równość płci to idiotyzm

polański seigner
Roman Polański z żoną Emmanuelle Seigner i Mathieu Amalrikiem na festiwalu w Cannes (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Reżyser Roman Polański, którego nowy film „Wenus w futrze” ma premierę w czasie tegorocznego festiwalu w Cannes, uznał, że równość płci to „idiotyzm”, a tabletka antykoncepcyjna powoduje, że kobiety zyskują cechy mężczyzn.

Pigułka „zmieniła miejsce kobiety w naszych czasach” – powiedział w sobotę reżyser. Skarżył się, że „wręczenie kwiatów damie” stało się „nieprzyzwoite”.

– Sądzę, że te trendy, dążące do zrównania ze sobą mężczyzn i kobiet, są czystym idiotyzmem – powiedział Polański. – Uważam, że to rezultat (...) postępu medycyny. Pigułka mocno zmieniła kobiety w naszych czasach, maskulinizując je.

„Wenus w futrze” to film na podstawie sztuki Davida Ivesa. Polański porusza w nim temat uległości i dominacji, w którym następuje zaburzenie ról płci i rzeczywistości. Główną rolę odgrywają w nim żona reżysera Emmanuelle Seigner, wcielająca się w aktorkę Vandę, oraz Mathieu Amalric, grający reżysera Thomasa.

Film jest jednym z 20, które ubiegają się w tym roku o Złotą Palmę.

Recenzent brytyjskiego „Guardiana” Peter Bradshaw nazwał najnowsze dzieło Polańskiego obrazem zabawnym, nawet jeśli miejscami brutalnie rozprawia się z tematem ról płci.

66. festiwal filmowy w Cannes kończy się w niedzielę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej