RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zdobędą szczyt, by pomóc niepełnosprawnej

Grupa niepełnosprawnych śmiałków, za namową Janka Meli, wyruszyła do Irlandii. Mają dwa cele – zdobyć szczyt Gór Wicklow i zebrać pieniądze na protezy dla niepełnosprawnej dziewczynki z Brodnicy.

Pochodzą z różnych stron Polski, mają odmienne zainteresowania, ale sporo ich łączy. Dziewięciu śmiałków przez dziesięć dni będzie przemierzać Góry Wicklow w Irlandii. Chcą pokazać, że są w stanie pokonać swoje bariery.

Uważam, że amputacja to nie koniec świata. Trzeba tylko się zmobilizować, zaangażować wiele sił i można wszystko opanować – mówi Jan Góral, jeden z uczestników wyprawy.

Podróżnicy mają świetnego przewodnika – Jaśka Melę. Jasiek ponad 10 lat temu w wypadku stracił nogę i rękę, od tego czasu zdobył dwa bieguny Ziemi, szczyty Kilimandżaro i Elbrus, pobiegł w maratonie i przede wszystkim pomógł wielu innym osobom po amputacji.

Po co iść w góry tylko po to, żeby gdzieś dojść, skoro możemy komuś pomóc. Także ta wyprawa jest nie tylko wyprawą trekkingową, ale także wyprawą charytatywną, wyprawą po nowe nogi dla Martyny – mówi Mela.

10-letnia Martyna ma kilka marzeń: chce zwiedzić Paryż i Rio de Janeiro.

Dziewczynka nie ma nóg od urodzenia, a protezy trzeba wymieniać co dwa lata. Obecnie ma problemy z poruszaniem się, ponieważ wyrosła ze starych protez. I chociaż w Polsce mamy doskonałe ośrodki ortopedyczne, to przeszkodą są koszty.

O problemach finansowych niepełnosprawnych doskonale wie Antoni Kazimirovich, który wybiera się do Irlandii, aby zbierać pieniądze dla Martynki, choć sam potrzebuje protezy. – Na co dzień funkcjonuję bez protezy, ale byłbym naprawdę wdzięczny za pomoc. Nie tylko za protezę, ale i za pomoc psychologiczną – mówi.

Koszt nowych protez dla Martyny to 8 tys. euro. NFZ nie jest hojny, dopłaca tylko 3 tys. złotych. Na pomoc psychologiczną też brakuje środków.

Na szczęście każdy krok w górach Wicklow będzie przybliżać Martynę do normalnego życia. Fundacja Poza Horyzonty – organizująca wyprawę – zachęca do śledzenia jej przebiegu na stronie internetowej pozahoryzonty.pl Można tam także znaleźć numer konta, na który można przekazywać wsparcie dla Martyny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej