Herbert, Karimski i Gaba Kulka

Okładka płyty z książeczką zawierającą wiersze Zbigniewa Herberta

„Herbert” – to płyta wydana w hołdzie dla Zbigniewa Herberta w 85. rocznicę urodzin poety. Kompozytor i basista z Voo Voo, Karim Martusewicz zaprosił do tego projektu wokalistów i muzyków z Polski i zagranicy oraz kilku bardzo znanych aktorów. Multimedialny koncert w reżyserii Grzegorza Sadurskiego, zarejestrowany w studiu TVP Lublin Telewizja Polska wyemitowała we Wszystkich Świętych, tuż po ukazaniu się płyty. Album „Herbert” został wydany w ramach serii Strefa Inne Brzmienia.

Mam nadzieję, że na tej płycie słychać radość poznania Herberta i że młode pokolenie, tak jak ja, pokocha Jego poezję. Nie rozumiem, dlaczego nie dostał Nobla – zwierza się Karim Martusewicz, pomysłodawca przedsięwzięcia. Przekonał się, że jego rówieśnicy na Zachodzie lepiej niż ci w Polsce znają wiersze Herbarta.

Dzięki poetycko-muzycznemu albumowi Karima Martusewicza powstała szansa dla rzesz barbarzyńców w ogrodzie tradycji na pomyślne „oswajanie Herberta”. Mało czytają, ale na szczęście chłoną muzykę na koncertach, w pubach i z płyt.

Martusewicz zdradza, że kiedy czytał Herberta, „kompozycje same układały mu się w głowie”. Pisał muzykę poruszony głębią, ciężarem gatunkowym i mistrzostwem czytanej poezji. Miał akceptację żony Katarzyny Herbert. Powstała płyta w pozytywnym sensie eklektyczna, łącząca jazz, stary funk, klasykę nowego wymiaru i elektronikę. Na październikowym koncercie w studiu TVP Lublin wszystkie te brzmienia zostały wzbogacone przez wizualizacje.

Na płycie „Herbert” znalazły się następujące utwory z muzyką Karima Martusewicza: „Marek Aureliusz”, „Pan Cogito a pop”, „Stoimy na granicy”, „Dwie krople”, „Uderzam w deskę”, „Kupię jej te pończochy”, „Przedmioty”, „Kamyk jest...”, „Lustro”, „Powrót do rodzinnego miasta”, „Różowe ucho”, „Domysły na temat Barabasza”, „Testament”, „Przesłanie” oraz bonus track: „Pan Cogito o cnocie”.

Warto podkreślić, że słowo „utwory” nie w każdym przypadku oznacza tu „wiersze” Herberta w postaci kanonicznej. Część z nich bowiem powstało na podstawie jakiegoś wybranego Herbertowego wiersza skojarzonego z utworami innych autorów. A są nimi muzycy z międzynarodowego składu formacji przyjaciół Martusewicza Karimski Club, jak np. mieszkający w Polsce Senegalczyk Pako Sarr czy Eldis La Rosa i Ricky Lion. Zadań translatorskich podjęli się inni artyści, także z tego wszechstronnie utalentowanego combo: czarnoskóry raper Antar Jackson i Sylwia „Vishenka” Wiśniewska.

W nagraniu zwracają uwagę dziewczyny, dwie świetne wokalistki Gaba Kulka i Sylwia Wiśniewska. Ponadto śpiewają i recytują: Jan Nowicki, Maciej Stuhr, Rafał Mohr, Wojciech Waglewski, Adam Nowak, Muniek Staszczyk, Sebastian Karpiel-Bułecka i Karimski Club. Przemówił także sam Mistrz – głos Zbigniewa Herberta (ur. 29 października 1924 we Lwowie, zm. 28 lipca 1998 w Warszawie) użyto w nagraniu dzięki archiwum Radia Kraków. Album ukazał się w sprzedaży dokładnie w 85. rocznicę dnia urodzin Herberta, tuż przed dniem Wszystkich Świętych.

Gościnnie zagrali też m.in. instrumentaliści z ukraińskiej grupy Haydamaky, Maćko Korba, Mateusz Pospieszalski, Karimski Chamber Orchestra, a w niej skrzypek Grzegorz Lalek (nomen omen) oraz Chór „Bornus Consort”.

Płyta została wydana z książeczką zawierającą wiersze Herberta. Autorem projektu graficznego tomiku, płyty oraz zdjęć poszczególnych interpretatorów jest Krzysztof Dubiel.

Album „Herbert” ukazał się w prestiżowej serii wydawniczej Strefa Inne Brzmienia w ramach projektu, którego autorem jest Mirek „Kiton” Olszówka. Celem Fundacji Inne Brzmienia jest integrowanie twórców z różnych krajów, w tym m.in. organizowanie co roku festiwalu Inne Brzmienia Art’n’Music Festival Lublin – Lviv.

„Jako partner niniejszego projektu mamy nadzieję, iż echa przesłania międzyludzkiej solidarności, którymi przepełniona jest twórczość Zbigniewa Herberta, będą inspirować i zbliżać do siebie pokolenia Polaków” – napisało w przesłaniu Europejskie Centrum Solidarności.

Nieszablonowy, twórczy projekt, który można nazwać kulturą alternatywną, poparło też miasto Lublin – z racji swego położenia będące wielonarodowym tyglem artystycznym i aspirujące do miana Europejskiej Stolicy Kultury.

„Herbert” – muzyka, aranżacje orkiestry, produkcja muzyczna – Karim Martusewicz – CD. Wydawcy: Agora SA i Kiton Art Records, 2009.

Zobacz więcej