RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Antysemityzm sprzeczny z wartościami Węgier”

1
Premier Węgier Viktor Orban otworzył trzydniowe obrady Światowego Kongresu Żydów (fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK)

– Nie jesteśmy antysemitami – powiedział premier Węgier Viktor Orban otwierając w niedzielę trzydniowe obrady zgromadzenia plenarnego Światowego Kongresu Żydów w Budapeszcie (WJC). Zapewnił, że w jego kraju nie będzie tolerowany antysemityzm.

Antysemityzm jest sprzeczny z wartościami narodu węgierskiego i z duchem naszej konstytucji – mówił premier do 500 delegatów na zgromadzenie WJC podkreślając, że jego rząd ma moralny obowiązek reagowania na przejawy antysemityzmu, a Żydzi stanowią integralną część społeczeństwa węgierskiego.

Orban przypomniał, że na Węgrzech żyje najliczniejsza mniejszość żydowska w Europie Środkowej, co podważa zarzuty o panujący w kraju antysemityzm.

Podkreślił, że powodem narastania fali nietolerancji rasowej w Europie są problemy gospodarcze w UE, a co za tym idzie rosnąca „popularność ideologii czerpiących siłę z gniewu, frustracji i nienawiści rasowej”.

Zdaniem Orbana, skrajnie prawicowe ideologie są jednak sprzeczne z węgierską demokracją, a podżeganie do nienawiści rasowej jest traktowane w jego kraju jako przestępstwo. Szef rządu wykluczył ewentualny sojusz ze skrajnie prawicowym ugrupowaniem Jobbik po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Orban zapowiedział zorganizowanie w 2014 roku obchodów związanych z 70. rocznicą Holokaustu na Węgrzech.

Skrajna prawica rośnie w siłę

Głównym tematem plenarnych obrad WJC jest „rosnąca popularność ruchów skrajnie prawicowych w Europie”, zwłaszcza na Węgrzech. Dlatego obrady odbywają się wyjątkowo w Budapeszcie, a nie w Jerozolimie. Społeczność żydowska chce pomóc swojej 100-tysięcznej wspólnocie na Węgrzech, która stawia czoło rosnącemu antysemityzmowi.

Węgierski rząd z powagą traktuje kwestię praw żydowskiej mniejszości narodowej i nie podważa Holokaustu – przyznał w niedzielnym przemówieniu przewodniczący Węgierskiego Związku Żydowskich Gmin Wyznaniowych (MAZSIHISZ) Peter Feldmayer. Zauważył jednak, że „społeczność żydowska czuje się zagrożona wzrostem antysemickich incydentów, do których dochodzi nawet w parlamencie”.

Nikczemne akty przemocy przypominają ciemne czasy średniowiecznej nietolerancji religijnej i Holokaustu – ostrzegł Feldmayer. Dodał, że węgierscy Żydzi powinni współpracować z Węgrami, aby zapobiec „powrotowi tych ponurych czasów”.

Żydzi „zagrożeniem dla bezpieczeństwa”

Prezes WJC Ronald Lauder już w kwietniu krytykował węgierski rząd na łamach „Sueddeutsche Zeitung” za tolerowanie antysemityzmu ostrzegając, że „Orban zgubił swój kompas polityczny (...), a Węgry znalazły się na niebezpiecznej drodze”.

Uczestnicy obrad wyrazili zaniepokojenie wzrostem popularności Jobbiku – trzeciej co do wielkości siły politycznej na Węgrzech. Jego przywódcy zorganizowali w przeddzień zgromadzenia WJC wiec w centrum Budapesztu, na którym porównali zbrodnie komunistyczne ze „zbrodniczą polityką Izraela” wzywając do rejestrowania Żydów jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. W wiecu uczestniczyło do 1000 osób.

Z raportu opracowanego przez MAZSIHISZ, który otrzymali uczestnicy obrad zgromadzenia WJC, wynika, że liczba antysemickich incydentów w roku 2012 zwiększyła się na Węgrzech.

Antysemityzm coraz popularniejszy

Część władz rządzącego Fideszu rehabilituje przywódcę państwa z czasów II wojny światowej Miklosa Horthy'ego. Wysocy urzędnicy państwowi biorą udział w odsłanianiu pomników faszystowskich ideologów takich jak Jozsef Nyiro, a programy nauczania w węgierskich szkołach zalecają lektury antysemickich autorów sprzed II wojny światowej – wskazuje raport.

Dokument dodaje, iż przywódcy Węgier nie odcięli się od antyżydowskich artykułów czołowego publicysty dziennika „Magyar Hirlap” Zsolta Bayera. W marcu rząd przyznał państwowe wyróżnienia intelektualistom znanym z antysemickich wypowiedzi.

Raport rejestruje przypadki wandalizmu na żydowskich cmentarzach i w parku pamięci Raoula Wallenberga w Budapeszcie, zastraszania słownego i rękoczynów wobec przedstawicieli społeczności żydowskiej.

Delegaci na zgromadzenie WJC będą omawiać w Budapeszcie również inne, aktualne kwestie międzynarodowe, w tym sytuację na Bliskim Wschodzie. Poniedziałkowe obrady otworzy szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

2
2
(fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej