RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Barokowy kafel z Sobieskim trafił do Wilanowa

Barwny wizerunek króla Jana III Sobieskiego na XVII-wiecznym kaflu piecowym trafił do kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie (fot. PAP/Rafał Guz)

Barwny wizerunek króla Jana III Sobieskiego na XVII-wiecznym kaflu piecowym trafił do kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie. Podarowany przez Fundację Rodzinną Blochów z Nowego Jorku zabytek jest przykładem promocji Polski po Bitwie pod Wiedniem w 1683 r.

Datowany przez specjalistów na lata 1683-1685 kafel piecowy z gliny szkliwionej przedstawia króla Jana III Sobieskiego, który dumnie siedzi na białym rumaku i trzyma w garści wyciągniętą szablę. Polski władca, ubrany w polski strój z koroną na głowie, umieszczony jest w wyzłoconej arkadzie, w której umieszczono napis „Kinig inn Polen”. Przy arkadzie i w jej zworniku można zobaczyć maszkarony – twarze męskie o groteskowych rysach oraz dwa klęczące anioły, które trzymają wieńce laurowe symbolizujące zwycięstwo polskiego króla. Wielobarwne barokowe dzieło przedstawia też bogatą roślinną ornamentykę.

Zabytek czekają teraz badania konserwatorskie i porównawcze. Nowy nabytek będzie można zobaczyć w muzeum już w maju na trwającej do 30 września wystawie „Primus inter pares”, która poświęcona jest zwycięzcy spod Wiednia.

Król Jan III Sobieski wynajmował specjalnych malarzy i grafików, którzy ukazywali zwycięską Bitwę pod Wiedniem – mówił wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid, który pośredniczył w przekazaniu dzieła do zbiorów Muzeum w Wilanowie.

Podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek w siedzibie MSZ tłumaczył, że wizerunki wychwalające zasługi polskiego króla były szczególnie popularne po jego wiktorii w 1683 r. nad wojskami tureckimi.

To rzecz wyjątkowa i pokazująca skalę propagandy państwowej w tamtych czasach (...). Sobieski był mistrzem propagandy; jeśli myśleć o naszych dynastach, to był największym z nich mistrzem uprawiania promocji własnej i rodowej – powiedział dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis. Zwrócił uwagę, że ozdobny kafel, który w arystokratycznej rezydencji znajdował się na piecu, najczęściej służył gospodarzom do opowiadania ciekawych historii.

Zabytek czekają teraz badania konserwatorskie i porównawcze. Nowy nabytek będzie można zobaczyć w muzeum już w maju na trwającej do 30 września wystawie „Primus inter pares”, która poświęcona jest zwycięzcy spod Wiednia.

Fundacja Rodzinna Blochów

Zabytek podarowała Muzeum w Wilanowie Fundacja Rodzinna Blochów z Nowego Jorku, która zajmuje się poszukiwaniem polskich dzieł sztuki utraconych po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r., by je następnie przekazywać do polskich placówek.

Fundacja Rodzinna Blochów jest zarejestrowana od 2006 r. w Nowym Jorku jako korporacja charytatywna. Na swojej stronie internetowej podaje, że jej podstawowym celem jest restytucja polskich dzieł sztuki lub przedmiotów związanych z polskim dziedzictwem narodowym. Inne kierunki działań fundacji to m.in. promocja polskiej historii, sztuki i kultury, ze specjalnym naciskiem na polskie militaria, starodruki i numizmatykę. W 2012 r. fundacja przekazała do Muzeum Pałacu w Wilanowie odpis „Traktatu gdańskiego” między królem Janem III Sobieskim a królem szwedzkim Karolem XI.

źródło:

Zobacz więcej