RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wyjątkowa msza pamięci ks. Popiełuszki

1
Msza zabrzmiała podczas liturgicznej inauguracji festiwalu muzyki sakralnej „Gaude Mater” (fot. gaudemater.eu)

W bazylice jasnogórskiej odbyło się prawykonanie mszy, upamiętniającej zamordowanego 29 lat temu ks. Jerzego Popiełuszkę. Utwór zabrzmiał podczas liturgicznej inauguracji festiwalu muzyki sakralnej „Gaude Mater”, trwającego od środy w Częstochowie.

„Missa in memoriam Beati Georgii Popiełuszko” powstała z okazji przypadającej w przyszłym roku 30. rocznicy śmierci księdza. Utwór napisał kompozytor i teoretyk muzyki Łukasz Urbaniak, a wykonały chór Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego (przygotowany przez ks. Kazimierza Szymonika) oraz orkiestra „Nova et vetera” pod dyrekcją Michała Sławeckiego.

Warto z wielką wdzięcznością i podziwem spojrzeć na dzieło młodego kompozytora, Łukasza Urbaniaka, który na rok przed zbliżającą się rocznicą śmierci ks. Jerzego, męczennika, chciał upamiętnić polskiego kapłana; tym bardziej, że żaden z kompozytorów nie podjął tego tematu w formie mszalnej – powiedział podczas czwartkowej mszy metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Hierarcha podkreślił, że dzieło zostało skomponowane dla upamiętnienia błogosławionego ks. Popiełuszki, „który zginął w październiku 1984 r. w nurtach Wisły, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa”.

Nie możemy zapomnieć zarówno jego troski o ludzi pracy, jak również troski o ludzi artyzmu, niesamowitego ducha wolności, który nie gdzie indziej jak w kościołach był dopuszczany do głosu i często jedynie tam słyszany – dodał abp Depo.

Utalentowany twórca

Łukasz Urbaniak w 2003 r. ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Bydgoszczy. W latach 2003-2009 studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (pod kierunkiem prof. M. Jasińskiego), a także teorię muzyki, uzyskując dyplomy z wyróżnieniem. W 2004 r. ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu.

Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”. Z jego inicjatywy w 2011 r. powstało Studium Muzycznej Kreatywności, gdzie jest pedagogiem i menedżerem.

Niezwykła muzyka

Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, fundamentem poświęconej ks. Popiełuszce mszy jest łaciński tekst liturgiczny, który determinuje formę utworu, przebieg dramaturgii poszczególnych części oraz ich charakter.

Wzajemne przenikanie się i dopełnianie płaszczyzn słownej i muzycznej prowadzi do ukazania sensu łacińskiego tekstu. Język muzyczny mszy nawiązuje do wcześniejszych utworów chóralnych i wokalno-instrumentalnych kompozytora orz kompozycji innych współczesnych twórców.

Msza zabrzmiała podczas liturgicznej inauguracji 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Rozpoczął się on w środę, jednak tradycyjnie w drugim dniu imprezy odbyła się inauguracja liturgiczna, czyli wykonanie utworu podczas mszy świętej.

Na program festiwalu składa się w sumie 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. „Gaude Mater” to największy obecnie w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. W tym roku po raz pierwszy ta mająca ponad 20-letnią tradycję impreza odbywa się nie tylko w Częstochowie, ale także w innych miastach. Od 1 do 5 maja zaplanowano koncerty w kościołach w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu.

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że ma on dwie misje: dialog międzykulturowy trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej