Tulipan „Aleksander Kwaśniewski”

Tulipan „Aleksander Kwaśniewski” to dzieło hodowców z Holandii (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Różowo-fioletowy, wysoki i dostojny jest noszący imię Aleksandra Kwaśniewskiego tulipan, który zaprezentowano podczas Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim (Wielkopolskie). W ceremonii w imieniu męża uczestniczyła Jolanta Kwaśniewska.

Przed rokiem swoją premierę w Chrzypsku Wielkim miał różowy kwiat noszący imię Jolanty Kwaśniewskiej. Jak powiedziała ona w środę, cieszy się, że tulipan „Aleksander Kwaśniewski” tak znakomicie komponuje się z odmianą noszącą jej imię.

Z reguły politycy mają tulipany w barwach narodowych, to zwykle biel i czerwień. My mamy tulipany współgrające ze sobą w odcieniach różu – powiedziała. Kwaśniewska przyznała, że kolor kwiatów, ani jednej ani drugiej odmiany, nie był konsultowany z prezydencką parą.

One tak do siebie pasują, jak i my dobraliśmy się z mężem. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku w skrzynkach w naszym domu pomieszamy dwa tulipany: „Jolanta” i „Aleksander”, bo wyglądają naprawdę wyjątkowo – powiedziała.

Dostojny i piękny

Tulipan „Aleksander Kwaśniewski” to dzieło hodowców z Holandii. Właściciel gospodarstwa ogrodniczego Bogdan Królik z Chrzypska Wielkiego trzymał do dnia premiery kolor i wygląd kwiatu w tajemnicy.

Wiele osób było przekonanych, że będzie to tulipan biało-czerwony, bądź czerwony. Jest podobny do „Jolanty Kwaśniewskiej”, bo to tulipan, który powstał u tego samego hodowcy. Ponad 90 proc. tulipanów ma łodygę zieloną, w tym przypadku obydwa kwiaty mają łodygę koloru ciemnobordowego. „Aleksander Kwaśniewski” jest piękny, wysoki, dostojny, ma sztywną łodygę i mocno osadzony kielich, jest koloru różowo-fioletowego, z przewagą różu – powiedział.

Będzie tulipan dla Komorowskiego

W gospodarstwie ogrodniczym w Chrzypsku Wielkim hodowane są także tulipany „Maria Kaczyńska”, „Lech Kaczyński” i „Anna Komorowska”. Jak wyjaśnił Królik, kolejne prezentowane u niego odmiany mają imiona par prezydenckich. Zapowiedział, że po zakończeniu urzędowania Bronisława Komorowskiego, również i ten polityk będzie miał tulipana nazwanego jego imieniem.

Nowe odmiany tulipanów powstają 15-20 lat. Bogdan Królik powiedział, że o nadaniu tulipanowi imienia Kwaśniewskiego decydowano przed rokiem. Nikt wówczas nie przypuszczał, że premiera tej odmiany zbiegnie się z wzmożoną aktywnością polityczną jego imiennika.

W Chrzypsku Wielkim znaleźć można też m.in. tulipany „Jan Paweł II”, „Irena Sendler”, „Mikołaj Kopernik”, „Piękna Polka” czy „Preludium Chopina”.

źródło:

Zobacz więcej