Radosny patriotyzm Polaków w Święto Flagi

– Nie ma chyba polskiego serca, które nie biłoby mocniej na widok polskiej biało-czerwonej flagi idącej wysoko na maszt, albo polskiej flagi, która reprezentuje nasz kraj, naród w różnych miejscach świata – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości Święta Flagi RP na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Przed nim stanął wielki orzeł z białej czekolady.

Uroczystości rozpoczął prezydent Bronisław Komorowski, otwierając wystawę w Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim, ukazującą historyczne chorągwie polskie od Grunwaldu do „Solidarności”.

Punktem kulminacyjnym czwartkowych obchodów Dnia Flagi RP było wciągnięcie flagi państwowej na maszt na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że flaga biało-czerwona łączy Polaków ponad granicami.

Uroczyste wciągnięcie flagi poprzedził przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej – z Placu Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego. Prezydent uroczyście wręczył flagi państwowe m.in. jednostkom wojskowym, organizacjom pozarządowym, szkołom, organizacjom polonijnym oraz zasłużonym polskim żeglarzom.

Jak wskazywał prezydent, „nasza flaga nie jest szczególnie bogata w kolory, jest prostym biało-czerwonym znakiem, który skupia nas od wielu, wielu wieków i który zawsze wywołuje skurcz serca - radosny albo pełen bólu”.

– Ta flaga biało-czerwona towarzyszy polskiej państwowości, ale wywodzi się z czasów, kiedy także nie było polskiego państwa. Jest to więc symbol i państwa, i narodu, to jest wspólny fundament, który nas łączy i który powinien nas łączyć jeszcze bardziej – podkreślił prezydent. Zwrócił też uwagę, że Dzień Flagi obchodzony jest jednocześnie z Dniem Polonii i Polaków za granicą.

– Flaga polska, biało-czerwona łączy nas ponad granicami, łączy nas ponad morzami, łączy nas w całej wielkiej przestrzeni geograficznej i historycznej – powiedział prezydent.

Komorowski dziękował podczas uroczystości tym, którzy w tym dniu propagują polską flagę, robią kokardy narodowe, organizują konkursy i ozdabiają swoje domy. – Chcę serdecznie podziękować w sposób szczególny tym, którzy polską flagę, polską biało-czerwoną czynią dobrym znakiem rozpoznawania naszej ojczyzny, naszego narodu na świecie – powiedział.

Dziękował szczególnie sportowcom, żeglarzom oraz tym wszystkim, dzięki którym biało-czerwone barwy dobrze kojarzą się na świecie.

– Wszyscy jesteśmy ambasadorami Polski, wszyscy służymy pod tą samą flagą biało-czerwoną. Chcę życzyć zatem wszystkim satysfakcji z tego, że dzisiaj biało-czerwona flaga powiewa dumnie, wysoko i że dzisiaj wywołuje i zdumienie, i czasem zazdrość, a bardzo często podziw i zdumienie, jak wiele Polacy potrafili osiągnąć – zaznaczył Komorowski.

Dwumetrowy orzeł z białej czekolady

Następnie Bronisław Komorowski z małżonką otworzył przed Pałacem Prezydenckim plenerową wystawę „Biało-czerwona na morzach i oceanach”. Jest ona poświęcona dokonaniom polskich żeglarzy pływających pod biało-czerwoną banderą.

Na wystawie zaprezentowane zostały dokonania polskich żeglarzy i podróżników; ma ona na celu przypomnienie bardzo bogatej historii biało-czerwonej bandery sportowej.

Ekspozycja to 42 plansze zawierające zdjęcia wraz z opisami w języku polskim i angielskim. Bohaterami wystawy są żeglarze i żeglarki samotnicy przemierzający oceany.

Zwiedzanie wystawy przed Pałacem Prezydenckim jest bezpłatne i możliwe do 16 czerwca. Po tym czasie odwiedzi ona inne miasta Polski.

W czwartek, w Dniu Flagi, ruszyła akcja „Orzeł może”; jej celem jest zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. Zainaugurował ją pochód w centrum stolicy, który przed południem wyruszył z ronda de Gaulle'a – Nowym Światem na Krakowskie Przedmieście. Tam o godz. 13 przed Pałacem Prezydenckim z uczestnikami marszu spotkał się Bronisław Komorowski, który objął inicjatywę honorowym patronatem.

Pochodowi towarzyszyła muzyka oraz wiele atrakcji i niespodzianek. Na czele jechał zabytkowy autobus, a na jego pokładzie dziennikarze radiowej „Trójki” i zespół muzyczny. Kulminacyjnym punktem pochodu było odsłonięcie przed Pałacem Prezydenckim dwumetrowego orła z białej czekolady.

– Polska to także jest rzecz nas wszystkich, to jest nasze marzenie i każdy może, a nawet powinien cieszyć się z ojczyzny, cieszyć się z symboli narodowych: z polskiej flagi i z polskiego orła, tak jak mu w sercu gra. Byle grała mu Polska w sercu – powiedział Komorowski.

– Niech każdy narodowe symbole przeżywa po swojemu, to wtedy Polska i polskie symbole mogą być wspaniałe, mogą być piękne, a czasem nawet smaczne – podkreślił prezydent.

Para prezydencka otrzymała od organizatorów pamiątkowe zegarki z godłem akcji – białym orłem. – Tu widać, że +orzeł może+ bardzo wiele, nawet może panować nad czasem – mówił Komorowski.

Przed Pałacem Prezydenckim rozrzucone zostały ulotki promujące akcję.

Kampania zakończy się 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. – toastem za wolność. Przez cały ten okres organizatorzy chcą rozprawiać się ze „stereotypem Polaka-ponuraka”. Na potrzeby kampanii stworzono specjalne logo - na czerwonym tle biały orzeł, który jedno skrzydło składa w charakterystyczny znak OK oraz hasło – „Polaku nie bądź ponury. Rozwiń skrzydła! Dziób do góry!”.

Organizatorami pochodu były radiowa „Trójka” i „Gazeta Wyborcza”. Akcję wspiera wielu artystów, m.in.: Wojciech Pszoniak, Marek Kondrat, Zbigniew Zamachowski, Urszula Dudziak, Magda Umer, Maja Ostaszewska, Jan Englert.

Spotkanie z Polonią Świata

Prezydent Bronisław Komorowski w Dniu Polonii i Polaków za granicą spotkał się z Polonią Świata. Dziękował działaczom za ich zaangażowanie w działalność służącą – jak mówił – temu, by „polskość trwała, a Polacy mieli silne poczucie związku z ojczyzną”.

Mam świadomość, że spotykam się tutaj dziś w Domu Polonii z gronem ludzi najbardziej zasłużonych i najgłębiej zatopionych w sprawy życia polskiego i polonijnego, za co serdecznie dziękuję – mówił prezydent do zgromadzonych w warszawskim Domu Polonii.

Podkreślał, że ich działalność wiąże się często nie z samym splendorem i honorami, ale z koniecznością poświęcenia własnej energii i czasu, po to, „aby polskość trwała, by Polacy właśnie mieli to silne poczucie związku z ojczyzną i to idące przez pokolenia kolejne w każdym z krajów europejskich, prawie w każdym kraju świata”.

Prezydent zwrócił uwagę, że Dzień Polonii i Polaków obchodzony jest w tym samym czasie, co Dzień Flagi RP. – Myślę, że ten związek wynikający z tej daty, którą jest i święto Polaków poza granicami kraju i święto flagi polskiej będzie nas wzajemne zobowiązywał i zachęcał do tego, byśmy razem wiele spraw ważnych dla Polski podejmowali wspólnie – zaznaczył.

Prezydent ocenił, że „chyba nie ma innego bardziej przemawiającego do polskich serc symbolu niż flaga narodowa, która na całym świecie i we wszystkich społeczeństwach jest elementem łączącym, wyznaczającym kierunek na myślenie o wspólnocie”. Komorowski podkreślił, iż chciałby, aby polska flaga była symbolicznym okazaniem związków z polskością i przynależności emocjonalnej do narodu polskiego.

Emocje związane z polską flagą stanowią fundament wspólnoty obejmującej Polaków mieszkających w Polsce i Polaków rozsianych po całym świecie – podkreślił prezydent.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski przekonywał, że prezydent Polski jest prezydentem wszystkich Polaków – mieszkających zarówno w kraju, jak i zagranicą. – Symbole narodowe, które nas łączą, to orzeł biały i biało-czerwona – zaznaczył.

Prezydent w czwartek wręczył też odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom na rzecz Polonii i Polaków za granicą.

Teresa Ciecierska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – za wybitne zasługi w rozwoju ruchu harcerskiego poza granicami kraju, Jarosław Kamiński odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi dla Polonii i Polaków za granicą, promowanie Polski i działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury narodowej.

Danuta Damska została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi na rzecz środowiska polonijnego na Białorusi, Andrzej Jaczewski został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi – za zasługi dla Polonii i Polaków za granicą oraz działalność społeczną i charytatywną. Uhonorowana został również Regina Katner.

Prezydent i Komołowski odsłonili również popiersie Ignacego Paderewskiego. W czwartek został otwarty w Domu Polonii salon muzyczny poświęcony Paderewskiemu.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypada 2 maja. W tym roku jest obchodzony już po raz dwunasty. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Senatu „w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę Niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków”.

źródło:

Zobacz więcej