Grand Prix dla Marty Mazurek z PWST Kraków

Marta Mazurek z PWST Kraków zdobyła Grand Prix 31. Festiwalu Szkół Teatralnych (fot. festiwalszkolteatralnych.pl)

Marta Mazurek z PWST Kraków zdobyła Grand Prix za Wybitną Osobowość Sceniczną w zakończonym w niedzielę w Łodzi 31. Festiwalu Szkół Teatralnych. Nagrodę publiczności otrzymali Paulina Gałązka i Piotr Bondyra z łódzkiej „filmówki”.

Podczas imprezy trwającej od 23 kwietnia każda z uczelni - Akademia Teatralna im. Zelwerowicza w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Solskiego w Krakowie, filia krakowskiej PWST we Wrocławiu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi zaprezentowały w konkursie po trzy spektakle dyplomowe.

Grand Prix oraz ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł Mazurek otrzymała za rolę w spektaklu „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” w reż. Krzysztofa Globisza.

Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem dyrektor artystycznej Teatru Współczesnego w Szczecinie Anny Augustynowicz przyznało również m.in. dwie nagrody specjalne. Za role w spektaklu „Shopping&fucking” otrzymali je Bondyra (nagroda im. Jana Machulskiego „Bądź Orłem, nie zniżaj lotów”) i Marcel Sabat (nagroda Opus Film) z łódzkiej „filmówki”.

Bondyra został również wyróżniony przez publiczność, która przyznała mu nagrodę dla Najbardziej Elektryzującego Aktora. Paulina Gałązka została uznana przez widzów za Najbardziej Elektryzującą Aktorkę festiwalu.

Honorowy patronat nad zakończoną w niedzielę imprezą, sfinansowaną z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi, a zorganizowaną przez łódzką PWSFTviT, miała małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

W przeszłości podczas łódzkiego festiwalu szkół teatralnych pierwsze sukcesy aktorskie odnosili m.in. Michał Żebrowski, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Rafał Królikowski, Agnieszka Krukówna, Kinga Preiss, Sonia Bohosiewicz czy Zbigniew Zamachowski.

źródło:

Zobacz więcej