SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Winston Churchill na pięciofuntówce

fot
Pod wizerunkiem Churchilla, opartym na jego portretowym zdjęciu z grudnia 1941 roku, umieszczone będą słynne słowa z przemówienia w Izbie Gmin z 13 maja 1940 roku: „Mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot” (fot. PAP/EPA/BANK OF ENGLAND / HANDOUT)

Nowy banknot o nominale pięciu funtów z wizerunkiem Winstona Churchilla i jego słynnymi słowami, że może obiecać tylko krew, znój, łzy i pot trafi do obiegu w Wielkiej Brytanii od 2016 roku – ogłosił Bank Anglii.

Nowy banknot pięciofuntowy, już teraz zwany „winstonówką”, zastąpi obecny, na którym figuruje społeczna reformatorka Elizabeth Fry.

– Churchill to lider całego wolnego świata. Jego energia, odwaga, elokwencja, polot i służba na rzecz społeczeństwa są inspiracją dla wszystkich – powiedział prezes Banku Anglii Mervyn King, ogłaszając o wyborze nowego banknotu.

Pod wizerunkiem Churchilla, opartym na jego portretowym zdjęciu z grudnia 1941 roku, umieszczone będą słynne słowa z przemówienia w Izbie Gmin z 13 maja 1940 roku: „Mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot”. Trzy dni wcześniej – w dniu agresji Niemiec hitlerowskich na Francję – Churchill stanął na czele gabinetu wojennego; w tym samym przemówieniu mówił o tym, że kraj czeka „wiele miesięcy walki i cierpienia”.

Jak zauważył prezes Banku Anglii, dziś Brytyjczycy co prawda nie stoją w obliczu takich wyzwań jak pokolenie Churchilla, ale też mają swoje trudności.

Churchill, który do 1945 roku kierował nie tylko rządem, ale i obroną, strategią wojskową i polityką zagraniczną, był jeszcze premierem Wielkiej Brytanii w latach 1951-55. W 1953 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla i dlatego na nowej pięciofuntówce w tle portretu Churchilla widać noblowski medal.

Bank Anglii emituje rokrocznie blisko miliard banknotów o różnym nominale – od 5 do 50 funtów. Nie mają one długiego żywota i w miejsce wycofanych wprowadzane są nowe, z ulepszanymi zabezpieczeniami, by zapobiec podróbkom.

Szkocja i Irlandia Płn. na mocy upoważnienia Banku Anglii drukują własne banknoty o tej samej wartości co funt szterling. Swego czasu północnoirlandzki banknot pięciofuntowy z podobizną piłkarza George'a Besta okazał się tak popularny, że zniknął z obiegu, stając się obiektem kolekcjonerskim.

źródło:

Zobacz więcej