Tulipan „Generał Stanisław Maczek”

Nowa odmiana tulipana wyhodowana w Holandii otrzymała nazwę „Generał Stanisław Maczek”. Jest koloru czerwono-malinowego z białym brzegiem. Jej publiczna prezentacja odbyła się dziś w warszawskiej rezydencji Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Generał Maczek zapisał się w pamięci Holendrów podczas II wojny światowej. Był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców. Formacja, którą dowodził – Pierwsza Dywizja Pancerna – zasłużyła się szczególnie w wyzwalaniu tego kraju. Wsławiła się między innymi w walkach o Bredę i wyzwoleniem tego miasta.

Wraz ze swoją dywizją wyzwolił wiele miast we Francji, Belgii i Holandii, ale to właśnie mieszkańcy Bredy byli szczególnie wdzięczni, ponieważ podczas dwudniowych walk miasto ani żaden z jego mieszkańców nie ucierpieli.

Po wyzwoleniu we wszystkich oknach Bredy widniały napisy „Dziękujemy Wam, Polacy”, a żołnierze dywizji generała dostali honorowe obywatelstwo Bredy. Sam generał Maczek na wniosek ponad 40 tysięcy mieszkańców Bredy został honorowym obywatelem Holandii Gen. Maczek wspominał, że sukces został osiągnięty tym bardziej, że udało się uniknąć zniszczenia Bredy.

Po wojnie gen. Maczek został pozbawiony przez władze komunistyczne polskiego obywatelstwa, które odzyskał dopiero w 1971 roku. W 1989 roku prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski awansował go do stopnia generała broni. W 1994 roku został kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł w Wielkiej Brytanii w 1994 roku w wieku 102 lat w szkockim Edynburgu, a jego ciało spoczywa na cmentarzu w Bredzie.

Od wielu lat w Bredzie jest wielej obiektów związanych z Polską, przede wszystkim muzeum generała Maczka. W jednym z parków miejskich stoi pomnik wdzięczności dla polskich wyzwolicieli. W ratuszu Bredy jest specjalna tablica poświęcona 1 Dywizji Pancernej, a w dwóch kościołach miejskich są kaplice poświęcone Polakom.

2f
Na uroczystości obecny był syn gen. Stanisława Maczka (fot. Marcin Sochacki)

źródło:
Zobacz więcej