Armia bogatsza w nowych generałów

Z okazji Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Lech Kaczyński wręczył odznaczenia państwowe i nominacje wojskowe na wyższe stopnie; na zdj. nominacja na stopień generała dywizji generała brygady Zbigniewa Galca (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Z okazji Święta Niepodległości nominacje generalskie oraz odznaczenia cywilne wręczył zasłużonym prezydent Lech Kaczyński. Wśród uhonorowanych znaleźli się żołnierze misji afgańskiej i irackiej. Prezydent zapowiedział, że do końca kadencji jego kancelaria będzie szukała tych zasłużonych, którzy jeszcze nie otrzymali odznaczeń.

– Choć chciałbym świata, w którym panuje pokój i misje nie są potrzebne, to nie wierzę, by taki świat stał się udziałem mojego pokolenia – powiedział L. Kaczyński. Jego zdaniem, choć obecność żołnierzy jest w Afganistanie potrzebna, to operacja w tym kraju jest niepopularna. – Władze mają obowiązek podejmować także działania, które nie cieszą się szeroką akceptacją społeczną – mówił.

Prezydent Kaczyński zaznaczył, że patriotyzm trzeba łączyć z pamięcią i uparcie go budować dla przyszłych pokoleń. Dlatego – jak podkreślił – odznaczył tych, którzy go budowali i którzy – w jego przekonaniu – będą to nadal robić.

Odznaczeniami wyróżniono działaczy opozycji, sędziów odwołanych ze stanowisk w stanie wojennym, obrońców w procesach politycznych lat 80. i wojskowych.

Uhonorowani zostali: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski m.in. była wicepremier Zyta Gilowska i pośmiertnie - ks. Józef Zych, zamordowany w 1989 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał m.in. były mistrz narciarski Józef Łuszczek, a Krzyż Kawalerski sędzia TK Wojciech Hermeliński i wokalistka Urszula Dudziak.

Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego wyróżniono m.in. płk Rajmunda Andrzejczaka, który przez dwie zmiany dowodził polskimi żołnierzami w Afganistanie. Otrzymał go także mł. chor. Dariusz Zwolak, który podczas akcji polskich żołnierzy w misji ISAF (w której zginął dowódca patrolu kpt. Daniel Ambroziński) przejął dowodzenie, sam został ranny, ale do końca wspierał kolegów.

– Państwo, które od pięciu i pół wieku zwiemy Rzeczypospolitą to wartość, na której dzisiaj trzeba się skoncentrować. Od jej sprawności zależy nasze przyszłe powodzenie – powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Jak mówił, tegoroczną 91. rocznicę odzyskania niepodległości chciałby obchodzić „pod hasłem wartości, jaką jest nasze państwo”.

Prezydent przypominał to, co powiedział podczas głównych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, że konieczne jest budowanie „nowego patriotyzmu” - skoncentrowanego na przyszłości, ale pamiętającego o przeszłości.

Na stopień generała brygady Zwierzchnik Sił Zbrojnych awansował w środę trzech pułkowników: Jana Gabrysia, Mariana Jeleniewskiego i Marka Sobiechowskiego. Na stopień generała dywizji nominacje otrzymali dwaj generałowie brygady: Zbigniew Galec i Anatol Wojtan; zaś wiceadmirałem został kontradmirał Jerzy Patz.

Awanse generalskie otrzymali także weterani niepodlegający już obowiązkowi służby wojskowej: ks. płk Witold Kiedrowski oraz płk Zdzisław Julian Starostecki, a także pośmiertnie kapitan Stanisław Sojczyński.

Starostecki, rocznik 1919, to weteran II wojny światowej, więzień łagrów, żołnierz 2. Korpusu, polski konstruktor głowicy pocisku antyrakietowego „Patriot”. Ks. Kiedrowski, rocznik 1912, także weteran II wojny światowej jest znanym działaczem polonijnym i kombatanckim we Francji. Wyróżniony pośmiertnie kpt. Sojczyński ps. Warszyc był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego, największego ugrupowania wojskowego walczącego po wojnie z komunistami. Został skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci; wyrok wykonano w lutym 1947 r.

Lech Kaczyński zapowiedział, że nadal będzie odznaczać tych, którzy zasługują na odznaczenia, a dotychczas ich nie otrzymali.

źródło:
Zobacz więcej