RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jasny meteor przeleciał nad Polską

z
O niecodziennym zjawisku informuje Pracownia Komet i Meteorów (fot. www.pkim.org)

Bardzo jasny meteor przeleciał nad południową Polską we wtorek wieczorem – – poinformował Mariusz Wiśniewski z Pracowni Komet i Meteorów (PKiM).

16 kwietnia o godzinie 22.26 niebo nad granicą polsko-czesko-słowacką rozświetlone zostało przez wyjątkowo jasne zjawisko meteorowe. Bolid zarejestrowany został przez bardzo wiele polskich stacji bolidowych oraz na terenie Czech, Słowacji i Węgier. Trwa analiza uzyskanych zapisów.

Przelot zarejestrowany został na długości prawie 250 km. Duża prędkość wejścia w atmosferę oraz wysokość, na jakiej bolid się zakończył, wykluczają możliwość znalezienia resztek meteorytu.

Naoczni świadkowie informują o niebiesko-zielonym kolorze oraz widocznej fragmentacji. Niezwykłe szczęście miał fotograf z Węgier. Zarejestrował ostatnią fazę lotu aparatem z teleobiektywem. Na zdjęciach dostrzec można wyraźny kolor zjawiska, pozostawiony pomarańczowy ślad, a na koniec kilka wyraźnie rozdzielonych fragmentów.

Polska Sieć Bolidowa (PFN od angielskiego Polish Fireball Network) jest projektem realizowanym przez Pracownię Komet i Meteorów. Jej zadaniem jest monitorowanie nieba nad całą Polską w celu rejestracji jasnych zjawisk bolidowych, które mogą zakończyć się spadkiem meteorytu. Obecnie w PFN działa 18 takich stacji rozsianych po całym terytorium naszego kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej