RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gwarancje Kultury 2013 rozdane

f
f

TVP Kultura przyznała Gwarancje Kultury. Nagrody zostały wręczone najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu w poszczególnych kategoriach. Wśród nagrodzonych są m.in. pisarka Joanna Bator, aktor Bartłomiej Topa oraz tenor operowy Piotr Beczała. Nagrodę specjalną – Supergwarancję Kultury odebrał mistrz polskiej muzyki współczesnej Krzysztof Penderecki za całokształt twórczości.

Uroczystość wręczenia Gwarancji Kultury i obchody 8. urodzin TVP Kultura odbyły się w Studiu S1, na Woronicza. Imprezę poprowadziła dyrektor TVP Kultura – Katarzyna Janowska, której towarzyszył raper Duże Pe, w charakterystyczny dla siebie sposób przybliżając sylwetki nominowanych.

Wydarzenie uświetnił swoim koncertem Kurt Elling – gwiazda światowej wokalistyki jazzowej, który wykonał specjalnie na zamówienie TVP Kultura dwa standardy polskiej muzyki rozrywkowej.

Lista laureatów Gwarancji Kultury 2013:

Literatura – Joanna Bator – za powieść „Ciemno, prawie noc". Autorka żonglując konwencjami literackimi kreuje mroczną scenerię Wałbrzycha, by tropić w niej tajemnice przeszłości. Groteskowy horror niesie egzystencjalne refleksje ze współczesnym społecznym ostrzem.

Jazz, Rock i inne – Bartłomiej Wąsik – za projekt Nowego Teatru Nowa Warszawa z udziałem Royal String Quartet i Stanisławy Celińskiej, w którym znane piosenki o Warszawie uzyskały niezwykłą aranżację i niezwykłe wykonanie.

Muzyka poważna – Piotr Beczała – wybitny tenor operowy. Za konsekwentne budowanie repertuaru, sukcesy na scenach operowych świata oraz za udany początek współpracy fonograficznej z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.

Film – Bartłomiej Topa – za stworzenie wielowymiarowej i niejednoznacznej postaci bohatera naszych czasów w filmie „Drogówka". Za kreację aktorską bez fałszywych tonów i wspaniałą współpracę z partnerami.

Teatr – Kornél Mundruczó i zespół aktorski TR Warszawa – za zespołową kreację w przedstawieniu „Nietoperz". Spektaklu, który rozpętuje groteskowy, muzyczno-teatralny żywioł, by zadać jedno z najpoważniejszych pytań: czy człowiek ma prawo sam zdecydować o zakończeniu swego życia?

Sztuki wizualne – Zbigniew Libera – za wystawę „Nowe historie" w Galerii Raster, najnowszy cykl fotograficzny artysty podejmujący temat popkulturowych wyobrażeń i mierzący się ze zmorami przyszłości – tym, co dopiero ma nadejść. Za realizowany od 2012 roku projekt „Kurator: Libera", w którym twórca polskiej sztuki krytycznej podjął się opieki nad młodymi twórcami, czyniąc z funkcji kuratora kolejny element swej artystycznej strategii.

Menedżer Kultury – Violetta Łabanow – prezes Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich” za realizację edukacyjnego projektu „Smykofonia", dzięki któremu dzieci i ich opiekunowie wspólnie poznają, jak piękną sztuką jest muzyka.

Kultura w sieci – Otwarta Zachęta – za uruchomienie portalu internetowego otwartazacheta.pl, demonstrującego jak publiczna instytucja kultury może udostępnić w sieci swoje zasoby, dzielić się kulturą i traktować odbiorcę wirtualnego na równi z realnym.

Supergwarancje

Esa-Pekka Salonen – światowej sławy dyrygent. Za wytrwałe promowanie muzyki Witolda Lutosławskiego na estradach świata oraz w nagraniach płytowych. Za uczczenie Roku Lutosławskiego serią znakomitych koncertów z londyńską Philharmonia Orchestra oraz obszernym serwisem internetowym www.woven-words.co.uk, w atrakcyjny sposób przybliżającym sylwetkę i muzykę Witolda Lutosławskiego internautom z całego świata.

Krzysztof Penderecki – mistrz polskiej muzyki współczesnej. Za odwagę w przekraczaniu granic muzycznych konwencji, za budowanie nowych mostów z wielowiekową tradycją muzyczną, i za niezmienną otwartość na eksperymenty i artystyczne poszukiwania. Jego nazwisko od lat pozostaje symbolem najwyższej artystycznej jakości, a jego twórczość staje się inspiracją dla kolejnych generacji muzyków nie tylko klasycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej