RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

I Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu

Warsztatami dziennikarskimi prowadzonymi przez Piotra Kraśkę, kierownika redakcji „Wiadomości” i Jacka Skorusa, kierownika redakcji „Panoramy”, rozpoczął się w czwartek I Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu. Słowo wstępne wygłosił Jacek Snopkiewicz, dyrektor Artystyczny Festiwalu.

Jak zapowiedział Jacek Snopkiewicz, szef artystyczny festiwalu, impreza ma gromadzić reporterów i autorów różnych gatunków „wyrastających z faktu, z wydarzenia, z dokumentu, z prawdziwej materii życia”. – Nawet reporterzy wszystkich programów Telewizji Polskiej spotkają się w jednym miejscu po raz pierwszy – dodał.

W ciągu trzech festiwalowych dni zaprezentowanych zostanie kilkanaście najciekawszych dokumentów z dorobku TVP i kilkadziesiąt reportaży zakwalifikowanych do finału przeglądu konkursowego.

Pierwszego dnia odbyło się m.in. spotkanie z Jerzym Kaźmierczakiem, dyrektorem Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP na temat „Cyfryzacja zbiorów TVP – dostęp do archiwów dziennikarskich”. W programie znalazły się dwa przedstawienia Teatru Faktu TVP: „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” i „Czarnobyl”, premiera filmu dokumentalnego TVP1 „Wypadek” i pokaz filmu dokumentalnego „Dzieci Hitlera”.

Drugiego dnia odbędzie się m.in. panel o przyszłości sztuki faktu: reportażu, dokumentu, teatru faktu oraz konkursowy przegląd reportażu z lat 2011-2012. Specjalnym wydarzeniem będzie „Noc Reporterów”, gdzie swój warsztat, kulisy i zasady pracy i zaprezentują zespoły: Po prostu (TVP1), Sprawy dla Reportera (TVP1), Magazynu Ekspresu Reporterów (TVP2), Reportera Polskiego (TVP2), Reportażu TVP Info, Nowości – dziennika toruńskiego, Gazety Wyborczej oraz Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

13 kwietnia uczestnicy toruńskiego Festiwalu wezmą udział w przeglądzie najciekawszej twórczości dokumentalnej z dorobku TVP oraz w spotkaniu z Joanną Moro, odtwórczynią głównej roli w serialu TVP1 o Annie German i z Katarzyną Gaertner, autorką piosenek dla Anny German.

W ramach „Złotej Piętnastki" filmów, szczególnie ważnych dla 60-letniego dorobku Telewizji Polskiej, zostaną pokazane wielokrotnie nagradzane dokumenty, m.in. „Arizona” Ewy Borzęckiej, „Autobus z napisem koniec” Mariusza Waltera, „Chemia” Pawła Łozińskiego, „Defilada” Andrzeja Fidyka, „Podsłuchane życie” Krystyny Mokrosińskiej, „Szczur w koronie” Jacka Bławuta i „Takiego pięknego syna urodziłam” Marcina Koszałki.

Konkursowe reportaże będzie oceniać pięcioosobowe jury, które tworzą: Lidia Duda (reżyserka oraz scenarzystka seriali i filmów dokumentalnych), Jacek Bławut (operator i reżyser), Marek Miller (reporter, założyciel Laboratorium Reportażu), Irena Piłatowska-Mądry (autorka audycji dokumentalnych i redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) oraz Beata Kubiczek.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Gala Wręczenia Nagród oraz spektakl z wykorzystaniem tekstów Ryszarda Kapuścińskiego „Scena świata” z udziałem gościa specjalnego Alicji Kapuścińskiej.

Festiwal Sztuki Faktu będzie miejscem promocji gatunków misyjnych wyrastających z konkretnych zdarzeń, w tym reportażu, dokumentu, teatru faktu, odwołującym się do bogatej tradycji Telewizji Polskiej oraz kształtowania nowej generacji reporterów i dokumentalistów.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: sztukafaktu.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny.

źródło:
Zobacz więcej