Ocalono zwierzęta z gospodarstwa pod Braniewem

fot. Twoje Info/OTOZ Animals

Odbioru 33 koni, 7 krów oraz 3 psów z gospodarstwa w Cielętniku (woj. warmińsko-mazurskie) dokonał OTOZ Animals przy współpracy z Pogotowiem dla Zwierząt, Fundacją „Raj dla Zwierząt” oraz Patrolem Interwencyjnego ds. Zwierząt Gospodarskich. Zwierzęta należały do obywatela Niemiec.

Pod opiekę OTOZ Animals trafiło 18 koni i 3 psy, resztą zwierząt zajęły się zaprzyjaźnione organizacje.

Zwierzęta utrzymywane były w stanie rażącego zaniedbania i długo nieleczonej choroby. Zarówno konie, krowy jak i psy były niedożywione, wychudzone i cierpiały na choroby pasożytnicze. Większość z nich miała świerzb i wszawicę. Niektóre konie miały otwarte rany i otarcia na ciele.

W oborze nie widać było pożywienia, ani dostępu do wody. Krowy brodziły w grubej warstwie własnych odchodów. Dwie z nich były w stanie krytycznym – w przypadku jednej konieczna była eutanazja.

Psy (dwa płci męskiej i suczka) trzymane były na łańcuchach, przy rozpadających się budach. Dwa z nich nie posiadały świeżej wody do picia, natomiast u trzeciego była ona zamarznięta. Karmione były czymś w rodzaju paszy dla świń – rozmokniętym ziarnem różnego rodzaju, bez śladu pokarmu mięsnego. Suczka była w dramatycznej kondycji psychicznej, wykazywała skrajne odruchy lękowe na widok człowieka.

Interwencja trwała od godziny 9 rano do godziny 21. Transport niektórych zwierząt przeciągnął się do późnych godzin nocnych.

W przejęciu zwierząt pomagała Komenda Powiatowej Policji w Braniewie oraz Wójt Gminy Braniewo.

Prokuratura Rejonowa w Braniewie nadzoruje postępowanie przygotowawcze w szeregu spraw o znęcanie się nad zwierzętami we wskazanym gospodarstwie. OTOZ Animals wykonuje w nich prawa pokrzywdzonego.

W 2012 r. OTOZ Animals przeprowadziło 3010 interwencji, z których wiele dotyczyło zwierząt gospodarskich.

źródło:
Zobacz więcej