RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śledczy ponownie zapoznają się ze sprawą Blidy

foto
Prokurator generalny Andrzej Seremet

– Nakazałem ponowne zapoznanie się z okolicznościami sprawy Barbary Blidy odpowiednim prokuratorom, oczekuję na stanowisko łódzkiej prokuratury, ale na razie nie widzę powodów do podjęcia tego śledztwa – powiedział w czwartek prokurator generalny Andrzej Seremet.

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz niedawno zwróciła się w tej sprawie do prokuratora generalnego. RPO oceniła, że zatrzymanie Blidy nie było konieczne, a późniejsze umorzenie śledztwa, w którym badano okoliczności tego zatrzymania i śmierci byłej posłanki SLD, przedwczesne.

– W tej chwili, po pobieżnej analizie okoliczności wskazanych w piśmie RPO, nie znajduję powodów, dla których musiałbym natychmiast zajmować stanowisko wskazujące na potrzebę podjęcia tego śledztwa – powiedział prokurator generalny. Dodał, że „wiele okoliczności wskazanych w piśmie ma głównie charakter polemiczny”.

– Wiele okoliczności wskazanych w piśmie Ireny Lipowicz było już przedmiotem szczególnej analizy ze strony prokuratorów – wskazał Seremet.

Barbara Blida popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., gdy ekipa ABW przyszła do jej domu w Siemianowicach, aby ją zatrzymać w związku ze śledztwem związanym z korupcyjnym handlem węglem na Śląsku. Okoliczności m.in. ewentualnych politycznych nacisków w tej sprawie badała łódzka prokuratura, umarzając w 2010 r. śledztwo bez stwierdzenia odpowiedzialności osób zatrzymujących Blidę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej