RAPORT

Pogarda

Droga Krzyżowa w Koloseum; papież na Palatynie

Najnowsze

Popularne

Słowa przeciwko niesprawiedliwości i deptaniu praw człowieka przez niektórych rządzących na świecie zabrzmiały w rozważaniach podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Nabożeństwu przewodniczył papież. – Słowo krzyża jest odpowiedzią chrześcijan na zło – powiedział. Wcześniej Franciszek przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra.

Na zakończenie nabożeństwa i po wysłuchaniu rozważań, napisanych przez młodych Libańczyków, papież podkreślił: „Nie chcę dodawać wielu słów. Tej nocy musi pozostać jedno słowo, którym jest sam krzyż”.

Jezusowy krzyż jest Słowem, którym Bóg odpowiedział na zło świata. Czasami wydaje się nam, że Bóg nie odpowiada na zło, że pozostaje milczący. W rzeczywistości Bóg przemówił, odpowiedział, a jego odpowiedzią jest krzyż Chrystusa: słowo, które jest miłością, miłosierdziem, przebaczeniem – mówił Franciszek.

„Zło dobrem zwyciężaj”

Słowo krzyża jest również odpowiedzią chrześcijan na zło, które nadal działa w nas i wokół nas. Chrześcijanie na zło muszą odpowiadać dobrem, biorąc na siebie krzyż, tak jak Jezus – podkreślał.

Papież nawiązał do wizyty jego poprzednika, Benedykta XVI, w Libanie we wrześniu zeszłego roku. –Widzieliśmy piękno i moc jedności chrześcijan na tamtej ziemi oraz przyjaźń wielu braci muzułmanów i wielu innych – przypomniał.

Była ona znakiem dla Bliskiego Wschodu i całego świata: znakiem nadziei – wskazał papież.

Papież nie przeszedł

Papież Franciszek nie przeszedł Drogi Krzyżowej, pozostał na Palatynie, tak jak w ostatnich latach jego poprzednicy – podkreślił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

W czasie Drogi Krzyżowej krzyż nieśli: papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, rodzina włoska i hinduska, członkowie stowarzyszenia pomocy niepełnosprawnych pielgrzymom, seminarzyści z Chin, franciszkanie z Ziemi Świętej, zakonnice z Nigerii i z Libanu, młodzi Brazylijczycy.

Tegoroczne rozważania, poświęcone przede wszystkim sytuacji i konfliktom na Bliskim Wschodzie, przygotowali jeszcze na prośbę poprzedniego papieża Benedykta XVI młodzi Libańczycy pod kierunkiem maronickiego patriarchy Antiochii kardynała Bechary Boutrosa Rai.

We współczesnym świecie mamy wielu Piłatów, którzy pociągają za sznurki władzy, czyniąc to w służbie silniejszym. Wielu jest takich, co słabi i podli w obliczu takich nurtów władzy angażują swój autorytet na rzecz niesprawiedliwości i depczą godność człowieka oraz jego prawo do życia – napisali autorzy medytacji, młodzi Libańczycy.

W tekście znalazła się też modlitwa: „Panie Jezu, nie pozwól, byśmy zostali zaliczeni do niesprawiedliwych. Nie pozwól, by możni cieszyli się złem, niesprawiedliwością i despotyzmem. Nie pozwól, by niesprawiedliwość prowadziła niewinnych do rozpaczy i śmierci”.

Nabożeństwo Męki Pańskiej w Watykanie

Zgodnie z tradycją podczas nabożeństwa Męki Pańskiej, które odbyło się w Bazylice Świętego Piotra, papież nie wygłosił homilii. Uczynił to kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa. Odnosząc się do wyboru nowego biskupa Rzymu włoski kapucyn podkreślił, że rozpoczyna się nowy rozdział w Kościele. – Czas pełen nadziei – dodał.

Trzeba – uznał kaznodzieja – obalić mury podziałów, które dzielą różne Kościoły chrześcijańskie, nadmiar biurokracji, pozostałości ceremoniałów, prawa i kontrowersje z przeszłości. Powtarzał też słowa nowego papieża, który wielokrotnie mówił o potrzebie „wyjścia na peryferie egzystencji”, czyli tam, gdzie jest ubóstwo i cierpienie.

Wcześniej ojciec Cantalamessa, który już po raz 34. wygłosił kazanie w Wielki Piątek powiedział Radiu Watykańskiemu: – Nowego papieża znam jeszcze z Buenos Aires i podziwiam go. – Szczerze mówiąc wolałbym zamilknąć, bo ten papież jednym gestem i dwoma słowami jest w stanie powiedzieć więcej niż ja całym moim kazaniem – przyznał.

Wielka Sobota i Wielkanoc

Rozpoczynająca się o godzinie 20.30 w Wielką Sobotę Msza Wigilii Paschalnej w Bazylice Świętego Piotra będzie zapewne krótsza niż w latach ubiegłych, gdyż liturgia zostanie uproszczona – podał Watykan. Ta najdłuższa msza w roku trwała zazwyczaj trzy godziny.

Franciszek w jej trakcie udzieli sakramentów chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania czterem dorosłym osobom z Albanii, Włoch, Rosji i USA.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 10.15 rozpocznie się godzinna msza na placu Świętego Piotra, po której Franciszek udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi z balkonu bazyliki. Ksiądz Lombardi wyraził przypuszczenie, że nowy papież skróci formułę składania życzeń w 60 językach. Jak dodał „biorąc pod uwagę szybkość papieża Franciszka” należy spodziewać się, że obrzęd ten potrwa mniej niż pół godziny.

Rzecznik Watykanu dodał, że po uroczystościach Wielkiego Tygodnia nie przewiduje się wyjazdu Franciszka na odpoczynek do podrzymskiej rezydencji, w której przebywa emerytowany papież.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej