RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kwatera Ł” o ofiarach stalinizmu

Poszukiwania miejsc ukrycia ciał ofiar komunizmu z lat 1948-1956 na warszawskich Powązkach, w tym prace archeologów, antropologów i genetyków, to temat filmu dokumentalnego „Kwatera Ł” Arkadiusza Gołębiewskiego, który właśnie zaprezentowano w Warszawie.

Kwatera na tzw. Łączce to wierzchołek góry lodowej wszystkich tych tajnych miejsc, gdzie po II wojnie światowej władze komunistyczne ukrywały zwłoki zamordowanych przez UB żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wiele z tych miejsc, które krewni ofiar komunistycznej bezpieki bezskutecznie poszukiwali przez lata, nadal nie jest znanych – powiedział Gołębiewski.

Reżyser, który jest pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, podkreślił, że zrealizowany przez niego film dokumentalny ma za zadanie, poza przedstawieniem prac ekshumacyjnych, przywrócić pamięć o bohaterach niepodległościowego podziemia.

To nasz podstawowy obowiązek. Bo wciąż jest niska świadomość społeczna o ludziach, którzy po 1944 r. walczyli o wolną Polskę – tłumaczył Gołębiewski.

Niezwykły film

„Kwatera Ł” przedstawia prace archeologiczno-ekshumacyjne, które w 2012 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie prowadzili pod kierownictwem IPN historycy, archeolodzy, antropolodzy, genetycy i lekarze sądowi. Odnaleziono wówczas szczątki 117 osób, z których siedem udało się zidentyfikować.

W filmie widzowie mogą zobaczyć szczegóły tych prac, w tym systematycznie wydobywane z ziemi i oczyszczane szczątki ofiar, m.in. przestrzelone tzw. metodą katyńską (strzałem w tył głowy) czaszki przeciwników komunizmu, a także pobieranie materiału genetycznego od rodzin ofiar.

O poszukiwaniach bezimiennych ofiar komunizmu opowiada przed kamerą wielu młodych specjalistów, którzy przedstawiają też własną motywację do tej pracy.

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski powiedział, że film przedstawia nie tylko tragedię żołnierzy podziemia niepodległościowego, ale również współczesną Polskę.

W latach 1948-1956 pochowano na warszawskich Powązkach kilkaset osób zamordowanych przez UB. Wśród poszukiwanych są bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, powstańcy warszawscy i żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego, m.in. takie legendarne postaci jak gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rtm. Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i ppłk Łukasz Ciepliński - przywódca Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej