RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pamiętniki „Uskoka” dostępne w internecie

Wspomnienia kapitana Zdzisława Brońskiego cudem ocalały od zniszczenia (fot. za: pamiec.pl)

To jedno z najważniejszych źródeł ukazujących losy Żołnierzy Wyklętych. Chodzi o pamiętnik kapitana Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, który ukazał się w internecie. Reedycję jednego z najważniejszych źródeł historycznych dotyczących oporu zbrojnego podziemia niepodległościowego po 1945 roku można znaleźć na portalu pamięć.pl Instytutu Pamięci Narodowej.

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że pamiętniki kapitana Zdzisława Brońskiego mają niebywałą wartość. Specyfika działań partyzantów powodowała, że nie zachowało się zbyt wiele materiałów, dokumentów czy archiwów. – Źródeł pisanych dotyczących tamtego okresu jest bardzo niewiele, kilka wspomnień relacji i dokumenty Urzędu Bezpieczeństwa. Dlatego pamiętnik Brońskiego pisany na bieżąco jest bezcenny – tłumaczy historyk.

Andrzej Zawistowski dodaje, że dzięki tej lekturze możemy dowiedzieć się, dlaczego po II wojnie tysiące osób chwyciły za broń i jaka atmosfera panowała w szeregach żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wspomnienia kapitana Zdzisława Brońskiego cudem ocalały od zniszczenia. Zostały przejęte przez funkcjonariuszy UB po zamordowaniu kapitana Brońskiego w 1949 roku i przeleżały w archiwach do czasów wolnej Polski. Kilka lat temu ukazała się książka z odnalezionymi wspomnieniami „Uskoka” pod redakcją historyka IPN doktora Sławomira Poleszaka.

Zdzisław Broński „Uskok” od jesieni 1943 roku dowodził oddziałem partyzanckim w Obwodzie Armii Krajowej Lubartów, brał udział w akcji „Burza”. Po „wyzwoleniu” walczył z komunistami na Lubelszczyźnie. Zginął otoczony w bunkrze w miejscowości Dąbrówka (obecnie Nowogród), gdzie przez dwa lata ukrywał się przed UB.

źródło:
Zobacz więcej