RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wrócić do domu na autopilocie

(fot.)
Ropits zaprojektowano z myślą o niepełnosprawnych (fot. inhabitat.com)

Miejski tłok i korki dają się we znaki nie jednemu mieszkańcowi metropolii. Naukowcy z Azji skonstruowali kolejny pojazd niewielkich rozmiarów, który ma ułatwić poruszanie się w mieście. Co ciekawe Ropits, bo tak nazywa się maszyna koncernu Hitachi, nie potrzebuje kierowcy – podaje wortal maxmania.pl.

Elektrycznego Ropitsa zaprezentowano w japońskim mieście Tsukuba w prefekturze Ibaraki. Według agencji informacyjnej Kyodo, pasażer może podróżować niewielkim autem po chodnikach. Do zaprogramowania trasy wystarczy np. tablet. Producenci są przekonani, że ich wynalazek pomoże szczególnie niepełnosprawnym.

Co oczywiste, maszyna wykorzystuje technologię GPS. Posiada laserowe czujniki odległości, które pomagają omijać przeszkody i chronić przed zderzeniem z innymi uczestnikami ruchu. Czujnik żyroskopowy gwarantuje natomiast bezpieczną pozycję podczas poruszania się po nierównej nawierzchni.

Cel podróży wybieramy za pomocą ekranu dotykowego. Dla osób, które nie do końca wierzą w japońską myśl techniczną przewidziano możliwość przejęcia kontroli nad pojazdem za pomocą wbudowanego joysticka w kokpicie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej