Ruszyło śledztwo ws. prywatyzacji „Warmii”

Ruszyło śledztwo ws. prywatyzacji „Warmii” (fot. msp.gov.pl)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa w procesie prywatyzacji „Warmii” – największych Zakładów Odzieżowych na Warmii i Mazurach.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura powiedział Radiu Olsztyn, że śledztwo jest na razie w bardzo wczesnym stadium. Jest prowadzone na podstawie artykułu kodeksu karnego dotyczącego przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych. Śledztwo obejmuje lata 2011- 2013.

Doniesienie do prokuratury złożył warmińsko-mazurski poseł Tadeusz Iwiński z SLD, który uważa, że prywatyzacja Warmii to „patologiczna transakcja”. – Prokuratorzy już rozmawiali z parlamentarzystą, jako zgłaszającym sprawę, a teraz będą kolejne przesłuchania – wyjaśnia Dariusz Ślepokura.

Prokuratura planuje przesłuchać w charakterze świadka Sekretarza Stanu w resorcie finansów na okoliczność przebiegu procesu prywatyzacji. – W zależności od wyników tych czynności zostanie podjęta decyzja co do dalszych czynności procesowych w sprawie – dodał Dariusz Ślepokura.

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 85 procent akcji Zakładów Odzieżowych Warmia w Kętrzynie na początku stycznia. Prywatny inwestor Walerian Pichnowski, kupił je za 6 milionów 800 tysięcy złotych. Przeciwko prywatyzacji protestowali pracownicy Warmii.

źródło:
Zobacz więcej