RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Rosjanie boją się, co znajdzie Macierewicz”

Rosjanie powiedzieli nam, iż boją się, że gdy oddadzą wrak, to Macierewicz znajdzie na nim ślady bomby atomowej – przyznał w TVP Info Radosław Sikorski szef polskiej dyplomacji.

Radosław Sikorski ocenił, że sprawa wraku psuje krew w stosunkach polsko – rosyjskich . – Tak jest, że irracjonalizm z jednej strony napędza irracjonalizm z drugiej strony – mówił minister spraw zagranicznych i zdradził, że o obawach dotyczących wraku Tu-154M mówił wysokiej rangi dyplomata rosyjski. Zdaniem Sikorskiego to powód tego, że ta sprawa wciąż pozostaje nierozwiązana. – Nasza prokuratura już ogłosiła, że wszystkie czynności związane z wrakiem zakończyła i może zamknąć śledztwo bez wraku. Teraz to dla nas bardziej pamiątka niż dowód w sprawie – wyjaśnił szef dyplomacji w TVP Info.

Pytany o sprawę wiz amerykańskich przyznał, że to sprawa, która nie zadowala nas od dwudziestu lat. – Stany Zjednoczone złamały umowę dwustronną o zniesieniu przez Polskę wiz. Wizy amerykańskie miały być za darmo. I wizy są, ale podanie jest płatne. Pamiętajmy też, iż wynika to z tego, że nasi obywatele łamią prawo amerykańskie, zostając w Stanach dłużej niż pozwala wiza. Prezydent Obama obiecał, że do końca swojej kadencji wizy zniesie. Trzymamy go za słowo – deklarował Radosław Sikorski. Jednocześnie apelował, aby wszelkie pretensje w tej sprawie kierować pod właściwy adres, a więc w kierunku strony amerykańskiej.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych postawa papieża Franciszka zapowiada spore zmiany w Kościele i nie wynika to z przyjętej właśnie strategii. – Jeśli ktoś żyje w ten sposób od dekad to jest po prostu styl, a nie PR. Styl bardzo ciekawy i choć nie mnie oceniać, uważam, że Kościołowi potrzebny. Chyba Leksusy staną się mniej popularne wśród niektórych hierarchów. Wydaje mi się, że jest potrzeba przekonania wiernych, że Kościół żyje bliżej nich – mówił poranny gość TVP Info Radosław Sikorski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej