RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

System ostrzegania dzięki cyfrowej telewizji

Ostrzeżenia powodziowe i pogodowe nie tylko za pomocą telefonów komórkowych, ale też dzięki telewizji hybrydowej – tak ma być w Lubuskiem, które jako pierwsze w kraju przeszło proces cyfryzacji telewizji. Teraz najnowsze technologie będą wykorzystywane do poprawy bezpieczeństwa w regionie.

Nowatorski projekt informowania o zagrożeniach przygotowywany przez pracowników lubuskiego urzędu wojewódzkiego jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w kraju. Podobne systemy działają m.in. w Niemczech i Japonii.

„Intensywne opady śniegu i marznącego deszczu powodującego gołoledź” – taką informację o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych otrzymują mieszkańcy województwa lubuskiego poprzez aplikację na telefonie komórkowym. Teraz podobne komunikaty będą przekazywane przy użyciu telewizji hybrydowej.

Lubuskie jest pierwszym polskim województwem, w którym telewizyjny sygnał analogowy zastąpiono cyfrowym. Wykorzystując doświadczenia i możliwości, które daje telewizja cyfrowa, wojewoda lubuski Marcin Jabłoński i prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun podpisali porozumienie o uruchomieniu aplikacji alarmowej.

System działający w ramach telewizji hybrydowej będzie połączony z aplikacją eLubuskie. Taki system powiadamiania sprawdził się za naszą zachodnią granicą na przykład podczas powodzi na Nysie Łużyckiej w 2010 roku. System powiadamiania o zagrożeniach odegrał też bardzo ważną rolę dwa lata temu w Japonii, kiedy fala tsunami porywała ludzi i zalewała wybrzeże.

O rozwoju nowoczesnego systemu informowania o zagrożeniach rozmawiali dzisiaj uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez wojewodę lubuskiego.

źródło:
Zobacz więcej