RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wychowanie do wartości

1
Podczas trwających właśnie Dni oprócz wykładów i dyskusji będzie można na własnym dziecku i na sobie wypróbować pomoce naukowe i zasady tej pedagogiki (fot.Kamil Kowalewski – POE Montessori)

Jak wychować małego legalistę? Jakie książki warto pokazać dziecku? Jak wychowywać w duchu pokoju? W Ursusie trwają Polskie Dni Montessori. Pedagodzy wymieniają się doświadczeniami a rodzice i ich pociechy będą mogli dowiedzieć się o co właściwie chodzi z tym systemem edukacji według zasad Montessorii.

Na ten weekend do Polskiego Ośrodka Edukacji Montessori w Ursusie przyjechało ponad trzydziestu wykładowców, którzy przygotowali kilkadziesiąt wykładów i zajęć. Wszystkie wpisują się w główne hasło imprezy - „Edukacja w systemie Marii Montessori – wychowaniem do wartości”.

Olbrzymie zainteresowanie naszymi dniami świadczy o tym, że jest potrzeba rozmowy o fundamentach, o wartościach tej pedagogiki. A żeby przekazać światu te wartości trzeba najpierw zacząć od pracy nad sobą – mówi Dorota Rotowska, dyrektor przedszkola, szkoły i gimnazjum Montessori w Ursusie, organizatorka imprezy.

Pomysłodawcom imprezy zależy przede wszystkim na integracji placówek montessoriańskich w Polsce, dzieleniu się doświadczeniami oraz zaprezentowaniu innym systemu edukacji opracowanego przez włoską lekarkę i pedagoga Marię Montessori. Okazuje się bowiem, że nie ma tygodnia aby do pedagogów z Ursusa nie zgłaszały się osoby, które chciałyby porozmawiać, podpytać o metody wychowawcze. Mimo że organizowanych jest wiele warsztatów i kursów zainteresowanie nie słabnie. A podczas trwających właśnie Dni oprócz wykładów i dyskusji będzie można na własnym dziecku i na sobie wypróbować pomoce naukowe i zasady tej pedagogiki, a także na własne oczy zobaczyć, jak wygląda prawdziwa szkoła i przedszkole Montessori i czym różni się od tradycyjnych placówek. Impreza zorganizowana została bowiem w nowo otwartej siedzibie takiej szkoły w Ursusie.

Dla najmłodszych dzieci przygotowano zajęcia adaptacyjne i warsztaty plastyczne, dla starszych warsztaty z robotyki i debatę oxfordzką na temat „Młody człowiek posiada zawsze inny system wartości niż jego rodzice”. - To świetne miejsce aby podzielić się doświadczeniami i spotkać ludzi zafascynowanych pedagogiką, a szczególnie tą montessoriańską – mówi jedna z uczestniczek, która przyjechała do Warszawy aż z Bydgoszczy. Jej zdaniem czasem nawet najbłahsze rozmowy wnoszą coś nowego, zwracają uwagę na aspekty, których dotąd nie zauważaliśmy.

Zobacz więcej