Xi Jinping oficjalnie prezydentem Chin

Xi Jinping (z prawej) zastąpił dotychczasowego szefa państwa, Hu Jintao (fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG)

59-letni Xi Jinping został formalnie zatwierdzony na urząd prezydenta Chin przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych. Już w listopadzie ubiegłego roku Jinping przejął stanowisko szefa Komunistycznej Partii Chin i kontrolę nad armią.

Nominacja Xi Jinpinga wieńczy proces zmiany pokoleniowej na szczytach chińskich władz, drugiej przeprowadzonej w sposób planowy od przejęcia władzy przez komunistów w 1949 r.

Xi Jinping podczas starannie wyreżyserowanej ceremonii w Wielkiej Hali Ludowej zastąpił dotychczasowego szefa państwa, 69-letniego Hu Jintao, który pełnił funkcję przewodniczącego ChRL przez dwie pięcioletnie kadencje. Nowy przywódca sprawuje obecnie pełną kontrolę nad partią komunistyczną, państwem i wojskiem.

Wobec kandydatury Xi nie było praktycznie żadnych głosów sprzeciwu. Z pośród 3 tys. delegatów zebranych w chińskim parlamencie tylko jeden głos oddano przeciwko niemu, a trzech delegatów wstrzymało się od głosowania.

Podczas transmitowanej na żywo w państwowej telewizji ceremonii Xi ukłonił się a następnie uścisnął dłoń swojemu poprzednikowi, wymieniając z nim kilka słów.

Wiceprezydentem został Li Yuanchao. Obecna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych rozpoczęła się 5 marca i ma potrwać do 17 marca. Podczas podobnego głosowania zaplanowanego na piątek wicepremier Li Keqiang zastąpi dotychczasowego premiera Wena Jiabao.

Jak pisze agencja Reutera, wielu Chińczyków ma nadzieję, że Xi zaprowadzi zmiany w kraju, który stał się drugą największą gospodarką świata, ale zmaga się z nierównomiernym podziałem dochodów, korupcją i degradacją środowiska naturalnego. Jednocześnie jego rząd będzie musiał poradzić sobie m.in. z coraz wolniejszym tempem wzrostu gospodarczego. Na arenie międzynarodowej wyzwaniem będzie coraz bardziej agresywna Korea Płn. oraz napięcia w relacjach z USA, Japonią i Koreą Płd.

źródło:

Zobacz więcej