RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Zeman zaprzysiężony na prezydenta Czech

Nowy prezydent Czech Miłosz Zeman (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

68-letni Milosz Zeman został zaprzysiężony w czwartek na trzeciego prezydenta Republiki Czeskiej. Jest pierwszym szefem państwa, którego wybrano na to stanowisko w głosowaniu powszechnym.

Zgodnie z wymaganiami czeskiej konstytucji Zeman został zaprzysiężony na 5-letnią kadencję podczas wspólnej sesji obu izb parlamentu w Sali Władysławowskiej – największym reprezentacyjnym pomieszczeniu średniowiecznej części Zamku Praskiego.

W swoim pierwszym prezydenckim przemówieniu powiedział, że chce być „głosem wszystkich obywateli”. Zapewnił, że „chce jednoczyć, nie dzielić”. Stwierdził, że urząd prezydencki powinien być „neutralnym polem dialogu partii i organizacji”. Podkreślił, że prezydent powinien pełnić rolę „pośrednika i moderatora, a nie sędziego”, zapewniając, że ta ostatnia rola do prezydenckich zadań nie należy.

Zeman zapewnił również, że będzie walczył z układami mafijnymi, neonazistami i tymi mediami, które „piorą mózgi obywatelom”. Jego słowa zostały przyjęte gromkimi oklaskami Czechów, którzy obserwowali ceremonię zaprzysiężenia na ogromnych telebimach ustawionych na Placu Hradczańskim.

Zeman nie odczytywał tekstu przemówienia z kartki, ale wygłosił je z pamięci, co odbiega od dotychczasowej tradycji. Nieoczekiwanie zakończył przemówienie krótką modlitwą. Goście zebrani w Sali Władysławowskiej zgotowali mu owację na stojąco.

Następnie prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasza Garrigue'a Masaryka i w katedrze św. Wita przy grobie patrona Czech świętego Wacława. Wysłuchał modlitwy za ojczyznę prowadzonej przez arcybiskupa ołomunieckiego Jana Graubnera, a na Placu Hradczańskim został powitany przez wiwatujący tłum.

Na inaugurację zaproszono 626 gości, w tym byłego prezydenta Vaclava Klausa, wdowę po prezydencie Havlu, Dagmar, ministrów rządu premiera Petra Neczasa, hierarchów kościelnych i przedstawicieli władz lokalnych. Zemanowi towarzyszyły żona Ivanka i córka Katerzina.

Zeman, były przewodniczący Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej i w latach 1998-2002 premier jej mniejszościowego rządu, pokonał w drugiej turze wyborów prezydenckich pod koniec stycznia obecnego ministra spraw zagranicznych Karla Schwarzenberga. Uzyskał wtedy 54,8 proc. głosów.

źródło:

Zobacz więcej