RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zbiórka pieniędzy na film o rotmistrzu Pileckim

1
Witold Pilecki był dobrowolnym więźniem w Auschwitz i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie (fot. za: pilecki.ipn.gov.pl)

31,5 tys. zł przyniosła dotychczas zbiórka funduszy na film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, bohaterze ruchu oporu, uciekinierze z Auschwitz zgładzonym przez komunistów – podało stowarzyszenie Auschwitz Memento, które chce zrealizować dokument.

Koszt realizacji filmu na ok. 215 tys. zł oszacował szef rady programowej stowarzyszenia Bogdan Wasztyl.

W 2006 roku Ryszard Bugajski wyreżyserował w Teatrze Telewizji spektakl „Śmierć rotmistrza Pileckiego” – artystyczny zapis ostatnich miesięcy życia rotmistrza. Stowarzyszenie zamierza natomiast zrealizować pełnometrażowy dokument o całym jego życiu i działalności.

Auschwitz Memento promuje pomysł m.in. poprzez stronę internetową projektpilecki.pl oraz profil na portalu Facebook. Aby rozpropagować akcję, organizuje także wyprawę szlakiem ucieczki rotmistrza oraz dwóch współwięźniów związanych z ruchem oporu – Edwarda Ciesielskiego i Jana Redzeja, z niemieckiego obozu Auschwitz. Polacy uciekli w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.

„Ucieczka” z Auschwitz śladami rotmistrza

Stowarzyszenie przyjmuje już zgłoszenia do udziału w wyprawie. Jej uczestnicy wyruszą z Oświęcimia 26 kwietnia. Przejdą przez Alwernię i Wieliczkę do Nowego Wiśnicza, gdzie dotrą 2 maja. „Może znajdą na trasie jakieś ślady (bohaterów z 1943 roku), może poznają potomków rodzin, które pomagały uciekinierom z Auschwitz. Śmiałkom towarzyszyć będzie nasza ekipa filmowa” – podało stowarzyszenie.

Stowarzyszenie rozpoczęło publiczną zbiórkę funduszy na film jesienią ubiegłego roku. „Wierzymy w społeczeństwo obywatelskie, w jego aktywność i hojność. (...) Niech film o jednym z najlepszych Polaków będzie naszym wspólnym dziełem” – apelował wówczas Wasztyl.

Skazany i zrehabilitowany

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie.

Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Poprzez zapis ludzkich losów chce stworzyć możliwie pełną dokumentację tego, jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, ingerowano w jej życie, próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie – każdy na swój sposób – starali się im opierać, by zachować godność nawet za cenę życia.

Stowarzyszenie zrealizowało już m.in. film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, „Duma i zdrada” o wyborach górali podczas okupacji, a także „Spotkania”, którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

fot. TVP
fot. TVP
W 2006 roku Ryszard Bugajski wyreżyserował w Teatrze Telewizji spektakl „Śmierć rotmistrza Pileckiego”. W tytułowej roli wystąpił Marek Probosz (fot. TVP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej