RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Śmierć Dominiki: nieprawidłowości w ambulatorium?

Skierniewicka placówka świadcząca nocną i świąteczną pomoc medyczną, do której dzwoniła matka 2,5-letniej Dominiki, prawdopodobnie nie wywiązała się zapisów kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – ustalili śledczy. Zamiast trzech lekarzy, w dniu zgłoszenia dyżur pełnił jeden. Prokuratura bada przyczyny śmierci dziecka, któremu nie udzielono na czas pomocy. Niewykluczone że NFZ rozwiąże umowę z przychodnią.

Kontrolę przeprowadził też NFZ. Dyrektor łódzkiego oddziału funduszu, Jolanta Kręcka, poinformowała, że kontrola wykazała w prywatnej placówce JMG Medyk rażące nieprawidłowości, stanowiące zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta.

Kręcka wyjaśniła, że zgodnie z umową z NFZ w czasie dyżurów placówka powinna zapewnić obsadę medyczną złożoną z trzech zespołów lekarsko-pielęgniarskich. Natomiast w praktyce w dni robocze świadczenia medyczne udzielane były przez jednego lekarza i jedną pielęgniarkę, a w soboty i niedziele przez dwóch lekarzy (w tym pediatrę) i dwie pielęgniarki. Zmniejszenie w dni robocze liczby lekarzy do jednego uniemożliwiało wyjazdy do pacjentów.

Mamy już przygotowany protokół pokontrolny. Podmiot ma siedem dni na ustosunkowanie się do niego. W najostrzejszym wypadku, a prawdopodobnie taka sytuacja będzie miała miejsce, rozwiążemy w trybie natychmiastowym umowę z tym świadczeniodawcą – powiedziała Kręcka.

Prokuratura potwierdza: były nieprawidłowości

Według ustaleń prokuratury, podczas dyżurów w placówce powinno być trzech lekarzy. Feralnej nocy dyżur pełniła tylko jedna osoba, do tego bez specjalizacji medycznej – potwierdził rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania. Wyjaśnił, że zgodnie z podpisanym przez NFZ kontraktem w placówce powinno pełnić dyżur trzech lekarzy.

Kopania dodał, że na razie nie wiadomo, czy cała sytuacja miały wpływ na śmierć dziecka. Policja wciąż przesłuchuje świadków. Przesłuchany będzie m.in. dyrektor skierniewickiego szpitala i ordynator oddziału dziecięcego w placówce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej