RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poprzez portal chcą wyławiać sportowe talenty

foto
foto

Stowarzyszenie Polski Sport 2024 z Opola dzięki portalowi dla szkół i nauczycieli wf chce wyławiać sportowe talenty i kontaktować młodych sportowców ze związkami i sponsorami. Zdaniem autorów pomysłu, najzdolniejsi mogliby wziąć udział w olimpiadzie 2024 r.

Stąd właśnie – jak wyjaśnił prezes powołanego w Opolu Stowarzyszenia Polski Sport 2024, Ryszard Poliwoda – data 2024 r. zarówno w nazwie stowarzyszenia, jak i w adresie portalu. – Do roku 2024 jest jeszcze tyle czasu, że najzdolniejszych dziś uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wyłowionych w portalu można odpowiednio przygotować do igrzysk 2024 roku – ocenił.

Pomysł portalu narodził się po nieudanych dla Polski mistrzostwach Euro 2012 i ostatniej olimpiadzie, z której Polacy wrócili z niewielką liczbą medali. – W grupie kibiców zastanawialiśmy się, dlaczego 40-milionowy naród ma mniej sportowych sukcesów niż wiele mniejszych krajów. Stwierdziliśmy, że to nielogiczne statystycznie – tłumaczył Poliwoda. – Doszliśmy do wniosku, że problem tkwi na dole, gdzie sportowe talenty się rodzą. Stąd pomysł na utworzenie narzędzia, które w prosty sposób pozwoli na ich wyławianie – zaznaczył.

Realizowany przez Stowarzyszenie Polski Sport 2024 program rozwoju sportu, w ramach którego powstał portal www.polskisport2024.pl, skierowany jest do szkół podstawowych i gimnazjów oraz nauczycieli wychowania fizycznego. To oni, logując się na portalu i regularnie wpisując w nim wyniki sportowe swoich najlepszych uczniów, dadzą szansę na śledzenie ich postępów i porównywanie wyników.

– Chodzi nam o wyniki z dyscyplin lekkoatletycznych oraz siatkówki, piłki nożnej, ręcznej i koszykówki, czyli tego, co jest w podstawie programowej – wyliczał Poliwoda. – Każdego nauczyciela, który zaloguje się na portalu, zweryfikujemy kontaktując się ze szkołą – zapewnił.

Stowarzyszenie chce też poprzez portal organizować – np. raz w roku – ogólnopolskie e-spartakiady, czyli zawody przeprowadzane online, bez konieczności opuszczania szkolnego boiska czy hali. – Mają one polegać na tym, że w tym samym dniu i o tej samej godzinie nauczyciele w swojej szkole zorganizują zawody dla reprezentacji najlepszych w danej dziedzinie zawodników, a ich wyniki wpisywać będą na bieżąco w portalu – wyjaśnił Poliwoda. – Jeśli w tym samym czasie takie zawody odbędą się w kilkudziesięciu czy kilkuset szkołach w Polsce, to startujący w nich sportowcy będą mieć poczucie rywalizacji, a ich opiekunowie dowiedzą się, na których pozycjach w ogólnej klasyfikacji plasują się ich podopieczni – zaznaczył.

– Bywa, że w małych miejscowościach szkoły nie mają pieniędzy na wysłanie nawet najzdolniejszych uczniów na zawody. Przy e-spartakiadach takie koszty odpadną, a talent zostanie zaprezentowany – przekonywał Poliwoda.

Baza wyników dzieci i młodzieży, uzyskiwanych na co dzień w czasie zajęć szkolnych, ma być udostępniana przez stowarzyszenie związkom sportowym, szkołom mistrzostwa sportowego, patronom sportu i sponsorom. – Kontaktujemy się z nimi, wymieniamy listy intencyjne. Chcemy, by mieli świadomość, że powstaje baza młodych sportowców z całego kraju, z których można wyłowić najzdolniejszych, i pokierować ich rozwojem – tłumaczył Poliwoda. – Widzimy też duże zainteresowanie szkół – w ciągu 10 dni od uruchomienia portalu zalogowało się na nim ponad 100 szkół – poinformował.

Radny województwa opolskiego Janusz Trzepizur – dwukrotny mistrz Polski w skoku wzwyż na stadionie (1980, 1983) i pod dachem (1982) oraz uczestnik igrzysk w Moskwie w 1980 r. – ocenił, że pomysł stowarzyszenia jest „idealny zwłaszcza dla małych środowisk”. – Tym bardziej że w dobie internetu może to być powszechne narzędzie choćby do bieżącego porównywania wyników, a nie tylko na zawodach organizowanych np. raz w roku – zauważył Trzepizur. – Każde takie rozwiązanie może pomóc nie tylko w wyłapywaniu talentów, ale i w propagowaniu sportu wśród młodzieży – uznał były sportowiec.

źródło:

Zobacz więcej