Bułgaria: wybory parlamentarne 12 maja

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew (fot.sxc.hu)

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 12 maja – poinformował w czwartek prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. W orędziu do narodu powiedział, że protesty z ostatnich tygodni są szansą, by odzyskać zaufanie ludzi, ale to misja nowego parlamentu. Centroprawicowy rząd Bojko Borysowa podał się do dymisji w ubiegłym tygodniu.

Najwcześniejszą możliwą datą jest 12 maja – oświadczył szef państwa w orędziu wygłoszonym w Zgromadzeniu Narodowym. W dwie wcześniejsze niedziele przypadają bowiem największe prawosławne święta – Niedziela Palmowa i Wielkanoc. Święta te powinny pozostać poza polityką – podkreślił Plewnelijew.

Plewnelijew przemawiał w obecności nowo wybranego patriarchy Neofita i swoich poprzedników na czele państwa. Najczęściej powtarzanym słowem w orędziu było „zaufanie”.

Mamy historyczną szansę, by odzyskać zaufanie ludzi – zaznaczył. – Ludzie chcą, by rządzono nimi uczciwie, by ich nie okradano i nie okłamywano; chcą żyć dobrze. To nie ulica powoduje problemy państwa, a niespełnione obietnice, niskie zaufanie do instytucji, które należy odzyskać – mówił.

Prezydent przestrzegł przed ekstremizmem niektórych żądań protestujących. – – Na ulicach pali się konstytucję i unijną flagę. Może przed spaleniem konstytucji lepiej ją przeczytać – skomentował i podkreślił, że emocje nie powinny górować.

Czas na dialog. Niezbędne zmiany i dialog to jednak będzie zadanie nowego parlamentu, który będzie cieszył się zaufaniem – powiedział.

Prezydent wskazał kilka pilnych zadań obecnego parlamentu przed rozwiązaniem: przyjęcie zmian w ustawodawstwie energetycznym, moratorium na zabudowę wybrzeża czarnomorskiego, definitywne zaaprobowanie pakietu ustaw o służbach specjalnych, gwarantujących obywatelską kontrolę nad nimi.

Pozostałe pilne zadania – ustawodawstwo antymonopolowe, walka z bezrobociem wśród młodzieży, dotychczas bezowocna walka z korupcją, reformy w oświacie i systemie ochrony zdrowia, wsparcie dla małego i średniego biznesu – przypadną już na następny parlament – podkreślił.

Tymczasowy rząd będzie miał za zadanie przygotowanie uczciwych wyborów. W tym celu przy rządzie powstanie rada obywatelska, a na wybory zostaną zaproszone rozszerzone misje OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Nawiązując do faktu, że rząd Borysowa, który sprawuje władzę do powołania tymczasowego gabinetu, po raz trzeci odwołał posiedzenie, prezydent oświadczył: – Kluczowym słowem obecnie jest stabilność. Kryzysy to nic nowego. Były i będą.

Do politycznego kryzysu w Bułgarii doszło po serii trwających kilka tygodni ulicznych protestów, spowodowanych wysokimi rachunkami za energię. Żądania protestujących z ekonomicznych zmieniły się w polityczne, przede wszystkim w postulat dymisji rządu. Centroprawicowy gabinet Bojko Borysowa podał się do dymisji 20 lutego.

źródło:

Zobacz więcej