RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Pasaż Leopolda Tyrmanda w Warszawie

f
Leopold Tyrmand (fot. arch. PAP/Kubiak)

Nazwiskiem pisarza, publicysty, miłośnika jazzu Leopolda Tyrmanda zostanie nazwany pasaż przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie – zdecydowała Rada Warszawy. To tu rozpoczyna się akcja „Złego”.

Nazwę pasażu Leopolda Tyrmanda nadano drodze wewnętrznej zlokalizowanej pomiędzy pl. Trzech Krzyży i ul. Marii Konopnickiej. Przy ul. Konopnickiej 6 – w gmachu siedziby YMCA (Young Men's Christian Association) – Tyrmand mieszkał w latach 1946-1955. W 2006 r. na gmachu odsłonięto tablicę upamiętniającą pisarza.

W Warszawie toczy się akcja najgłośniejszej sensacyjnej powieści Tyrmanda pt. „Zły”. O upamiętnienie pisarza zwróciło się Centrum im. Adama Smitha.

Leopold Tyrmand (1920-1985) pisarz, dziennikarz, popularyzator jazzu. Urodził się w Warszawie, zmarł w Stanach Zjednoczonych w Fort Myers na Florydzie.

Absolwent gimnazjum im. A. Kreczmara, studiował na wydziale architektury Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. W chwili wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 r. przebywał w Warszawie, skąd przedostał się do Wilna. Po zajęciu w czerwcu 1940 r. miasta przez Armię Radziecką rozpoczął pracę w dzienniku „Prawda Komsomolska”, gdzie publikował felietony i zajmował się sportem.

W kwietniu 1941 r. za antyradziecką działalność aresztowało go NKWD. Po napaści Niemców na Związek Radziecki w czerwcu 1941 r. uciekł z kolejowego transportu, który wiózł go w głąb ZSRR i wrócił do Wilna. Ukrywając żydowskie pochodzenie posługiwał się wówczas francuskimi dokumentami. Zgłosił się dobrowolnie na roboty do Niemiec.

Pracował tam jako tłumacz, kelner, robotnik kolejowy i marynarz. W 1944 r. podczas rejsu do Norwegii usiłował uciec do Szwecji. Został złapany i osadzony w obozie pracy niedaleko Oslo, gdzie doczekał końca wojny.

Do 1946 r. pracował dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Danii i Norwegii. W kwietniu 1946 r. wrócił do Polski i został dziennikarzem Agencji Prasowo-Informacyjnej. Następnie pracował w ”Przekroju” i „Tygodniku Powszechnym”.

W 1948 r. wydał pierwszy zbiór opowiadań „Hotel Ansgar”. W 1954 r. napisał „Dziennik 1954”, zaś rok później ukazała się jego najgłośniejsza sensacyjna powieść „Zły”, nazywana warszawską epopeją. „Zły” to tytułowy bohater, samotnie walczący z przestępczym środowiskiem stolicy. Książka jest zarazem podróżą po tajemniczych zakamarkach odbudowującej się Warszawy.

Książkę docenili czytelnicy. Honorarium za nią pozwoliło mu na kupno samochodu. Powieść spotkała się jednak z bardzo chłodnym przyjęciem krytyków.

Literacka passa Tyrmanda trwała do 1958 r. Pisarz wydał m.in. jeszcze zbiór opowiadań „Gorzki smak czekolady Lucullus”. Dziesięć lat później, po tym jak wstrzymano mu wydanie powieści „Życie towarzyskie i literackie”, wyjechał z Polski. W 1966 r. osiadł w Stanach Zjednoczonych, korzystając ze stypendium Departamentu Stanu.

W USA współpracował z tygodnikiem „The New Yorker”, wydał zbiory esejów „Dziennik amerykański” i „Zapiski dyletanta”, wykładał na uczelniach. W latach 70. związał się z konserwatywnym The Rockford Institute, którego był wicedyrektorem.

Był trzy razy żonaty: z Małgorzatą Rubel-Żurowską, Barbarą Hoff i Marry Ellen Fox, z którą miał bliźniaki Rebeccę i Matthew.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej