Raport

Epidemia koronawirusa

„Mieliśmy lepszą produkcję niż się spodziewaliśmy”

– Cieszę się, że są bardzo dobre wiadomości ze stycznia, bo wbrew prognozom mamy lepszą produkcję niż się spodziewaliśmy i to mimo, iż ostatni kwartał w Niemczech był zdecydowanie poniżej prognozy – powiedziała w TVP Info wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

W ten sposób gość TVP Info skomentował wczorajsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że produkcja przemysłowa w styczniu 2013 r. wzrosła o 0,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,4 proc.

Wicepremier nawiązał także do wczorajszej sejmowej debaty nt. przystąpienia Polski do unijnego paktu fiskalnego.

Była to znowu debata partyjno-polityczna nasycona dramatycznymi emocjami. Zupełnie nieprzystająca do wyzwań i próby zbudowania wspólnej polskiej odpowiedzi na to, co dzieje się w zakresie pogłębionej integracji ekonomicznej wewnątrz Unii Europejskiej. Europa pod wpływem zmian globalnych podjęła ostatnio kilka istotnych decyzji, o których mało się w Polsce mówi, a które narzucają w obszarze świata biznesu, finansów, systemu bankowego zupełnie nowe regulacje – stwierdził wicepremier. – Jesteśmy poza strefą euro, możemy być poza tymi procesami, obok tych procesów, albo w tych procesach. I to dzisiaj jest pytanie do polskiej polityki i polskiego życia publicznego. W sytuacji kiedy Europa dramatycznie przyspieszała, dyskutowanie o integracji, czy ma to być Europa ojczyzn czy Europa federalna jest dzisiaj czasem zaprzeszłym – dodał minister gospodarki.

Wicepremier odniósł się do zapowiedzi PiS, że w wypadku gdy Sejm powie „tak” dla ratyfikacji traktatu fiskalnego, to gdy partia ta dojdzie do władzy, uzna dokument za nieistniejący.

Każda władza demokratyczna ma prawo wypowiadać umowy międzynarodowe i zobowiązania podjęte przez poprzednie rządy, ale mamy tutaj przeniesienie ważnych kwestii w obszar walki politycznej. W trakcie wczorajszej debaty była okazja na test dojrzałej polskiej polityki. Dowiedzieliśmy się jednak tylko, że pakt jest dobrodziejstwem, albo szkodzi Polsce i jej narodowym interesom, a jedni będą na pewno „za”, a drudzy „przeciw”. Tymczasem wypadało odnieść się do rzeczywistej zawartości dokumentu i jego konsekwencji dla Polski – powiedział Janusz Piechociński w TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej