Wybuch metanu zabił 18 górników

Workutinskaja wchodzi w skład spółki Workuta-Ugol, która należy do koncernu hutniczego Siewierstal (fot. arch. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Co najmniej 18 górników zginęło, a trzech zostało rannych w poniedziałek w wyniku wybuchu metanu w kopalni węgla Workutinskaja w Workucie w Republice Komi, na północy Rosji – poinformowało rosyjskie MSW.

Eksplozja nastąpiła o godz. 10.28 czasu moskiewskiego (godz. 7.28 czasu polskiego); do pożaru nie doszło. Wybuch miał miejsce na głębokości 800 metrów, kiedy pod ziemią przebywało 259 górników.

Bezpośrednio w strefie eksplozji pracowało 26 osób. Z zawalonego chodnika ratownicy ewakuowali na powierzchnię trzech rannych. W akcji ratowniczej uczestniczy siedem zastępów ratowników górniczych.

Workutinskaja wchodzi w skład spółki Workuta-Ugol, która należy do koncernu hutniczego Siewierstal, kontrolowanego przez oligarchę Aleksieja Mordaszowa, jednego z najbogatszych ludzi w Rosji. Jego majątek oceniany jest na 15,3 mld dolarów.

Kopalnia czynna jest od 1973 roku. Rocznie wydobywa się w niej 1,8 mln ton węgla. Jej zasoby szacowane są na około 40 mln ton. Workuta-Ugol tworzy sześć kopalni: pięć podziemnych i jedna odkrywkowa. Jest to jedna z największych spółek górniczych w Rosji.

źródło:
Zobacz więcej