Chińczycy zbudowali czarną dziurę

Już na zewnętrznej powierzchni czarnej dziury czas prawie stoi (fot. flickr.com/thebadastronomer)

Badacze od jakiegoś czasu dyskutowali jak zbudować czarną dziurę. Teraz dwóch ambitnych naukowców z Chin taką zbudowało – wykorzystali te same materiały, które pozwoliły zrealizować marzenie o „pelerynie niewidce”.

Model sztucznej czarnej dziury opiera się na cechach tej kosmologicznej, która tak silnie oddziałuje grawitacyjnie na swoje otoczenie, że nawet światło nie może uciec z jej powierzchni. Grawitacja opisywana jest jako zakrzywienie przestrzeni.

Z czarnej dziury nie można się wydostać, bo wszystkie drogi ucieczki prowadzą z powrotem do środka. Dotyczy to zarówno materii, jak i światła.

Nowy chiński model składa się z cylindra, wykonanego z pasków specjalnego materiału, który wpływa na pola elektryczne. Gdy do przedmiotu zbliżają się promienie światła, zakrzywiają się do wewnątrz, do jego środka, gdzie przepuszczalność jest taka, że nie mogą już się wydostać. Następnie urządzenie przetwarza światło w energię cieplną.

By tak wpływać na światło, czarna dziura wykorzystuje tzw. meta-materiały, które „zakrzywiają światło”, by naśladować kosmologiczną czarną dziurę. Meta-materiały mogą zginać mikrofale wokół trójwymiarowego obiektu.

Naukowcy twierdzą, że to odkrycie pozwoli na stworzenie „peleryny niewidki”.

źródło:
Zobacz więcej