RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Książka o Pileckim nagrodzona przez AAP

1
Książka zdobyła nagrodę w kategorii biografie i autobiografie (fot. polandww2.com)

Stowarzyszenie amerykańskich wydawców Association of American Publishers (AAP) nagrodziło książkę „The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery” („Ochotnik do Auschwitz”) z raportami rotmistrza Witolda Pileckiego. Została uhonorowana w kategorii biografie i autobiografie.

Jesteśmy przejęci i zaszczyceni tym, że książka znalazła uznanie AAP. Nagroda jest dla nas bardzo ważna i pozwoli na spopularyzowanie historii Pileckiego w Stanach Zjednoczonych – powiedziała Terry Tegnazian, współzałożycielka wydawnictwa Aquila Polonica, które opublikowało książkę.

Publikacja jest angielskim wydaniem książki „Ochotnik do Auschwitz” zawierającej raporty Pileckiego z trzyletniego pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Przetłumaczony przez Jarka Garlińskiego tom ukazał się w USA w kwietniu minionego roku.

Aquila Polonica z Los Angeles specjalizuje się w literaturze o losach Polaków podczas II wojny światowej. Tegnazian zapowiedziała, że kolejną pozycją w jej oficynie wydawniczej będzie książka autorstwa gen. Stefana Bałuka poświęcona generałowi Władysławowi Sikorskiemu, „Sikorski: No Simple Soldier. A Visual History of World War II's Unsung Allied Leader”.

AAP zrzesza 200 przedstawicieli branży wydawniczej w USA. Stowarzyszenie nagrodziło również książki w szeregu innych kategorii, obejmujących: nauki społeczne, humanistyczne, ścisłe, sztukę oraz biznes i finanse.

Witold Pilecki (1901–1948) celowo dał się aresztować, aby w Auschwitz organizować ruch oporu i gromadzić informacje o zbrodniach niemieckich. Uciekł z obozu w 1943 roku, walczył w powstaniu warszawskim oraz w 2. Korpusie Polskim we Włoszech. Po powrocie do Polski został w 1947 roku aresztowany i oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo. Został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie i stracony w 1948 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej