RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Chciał przemycić pół tony koralowców

Koralowce próbowano przemycić wśród innych towarów przewożonych w tranzycie z Chin
Koralowce próbowano przemycić wśród innych towarów przewożonych w tranzycie z Chin (fot. Służba Celna)

Ponad pół tony zagrożonych wyginięciem koralowców rafotwórczych przechwycili podczas próby przemytu funkcjonariusze Służby Celnej na granicy z Ukrainą w Dorohusku. To największy przemyt koralowców wykryty na terenie Polski.

Koralowce próbowano przemycić wśród innych towarów przewożonych w tranzycie z Chin na Ukrainę. Jak wynikało z dokumentów przewozowych, w ciężarówce, która podjechała do odprawy celnej w Dorohusku znajdowały się m.in. kosmetyki, przedmioty medyczne, akcesoria do szycia, biżuteria, sztuczne kwiaty, galanteria skórzana, meble, elementy elektroniczne itp. – w sumie ponad 20 ton towarów.

Jednak podczas kontroli funkcjonariusze celni znaleźli również 120 worków, w których wśród skamieniałych elementów rafy koralowej ukryte były koralowce – gatunek zagrożony wyginięciem, objęty ochroną na mocy międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Rewizja ciężarówki oraz szczegółowe oględziny znajdowanych kolejnych koralowców trwały kilka dni. W sumie funkcjonariusze Służby Celnej przejęli 556 kg szkieletów koralowców rafotwórczych z rzędu Scleractinia. Są to różnej wielkości okazy. Najcięższy waży ok. 34 kg, najlżejszy 15 dkg. Największy ma wymiary 44 x 36 x 25 cm.

Warunki przewozu niestety odbiły się niekorzystanie na stanie tych pięknych fragmentów rafy koralowej – wiele elementów koralowców uległo odłamaniu lub skruszeniu.

Przesłuchany przez celników kierowca ciężarówki (obywatel Ukrainy) nie przyznał się do próby przemytu. Nie dysponował też odpowiednimi dokumentami CITES na przewóz koralowców.

Zgodnie z polskim prawem, nielegalny handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem (sprzedaż i kupowanie) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Postępowanie karne w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

Przemyt udaremniony w Dorohusku to największy przemyt szkieletów koralowców wykryty na terenie Polski. I pierwszy tak różnorodny, jeśli chodzi liczbę gatunków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej