Bronisław Komorowski (PO) z 29,3 proc. i Jarosław Kaczyński (PiS) z 20,5 proc. poparcia znajdą się w II turze wyborów, natomiast po piętach depcze im… Janusz Korwin-Mikke z 17,85-proc. poparciem – taki obraz I tury wyborów wynika z sondy przeprowadzonej na stronach portalu dlaStudenta.pl. Zgodnie z wynikami, Grzegorz Napieralski zdobyłby w I turze 11,89 proc. głosów.
O ile dwa pierwsze miejsca nie są dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ kandydaci PO i PiS
prowadzą również w innych sondażach, o tyle trzecie miejsce niezależnego kandydata Janusza Korwin-Mikkego stanowi już sporą niespodziankę.
–
Wielu studentom podoba się wyrazistość Korwin-Mikkego, jego granicząca z bezczelnością pewność siebie. Dlatego wśród młodych wyborców wygrywa z kandydatem SLD Grzegorzem Napieralskim, który często jest odbierany jako mało wyrazisty – ocenia Marcin Szewczyk, redaktor naczelny portalu dlaStudenta.pl.
Na uwagę zasługuje również fakt, że w czasie trwania głosowania systematycznie tracił poparcie kandydat Platformy Obywatelskiej Bronisław Komorowski. Młodych wyborców – również tych, którzy jawnie deklarują swoją niechęć do Jarosława Kaczyńskiego – rażą nieporadność oraz gafy marszałka.
–
Na facebooku powstała nawet grupa „im dłużej słucham Bronka tym bardziej nie mam na kogo głosować”, do której należy już blisko tysiąc osób. Pokazuje to, jak wielkie rozczarowanie budzi sposób prowadzenia kampanii przez Komorowskiego – komentuje Szewczyk.
Według sondy, do urn nie pójdzie ponad co dwudziesty (6,63 proc.) student. Na odległym miejscu z poparciem 4,06 proc. znalazł się Andrzej Olechowski. –
Polscy studenci raczej nie traktują go jako alternatywy dla pozostałych kandydatów. Kiedy rozmawiam ze znajomymi, często słyszę, że słabo znają jego program, a i nie bardzo wierzą w jego szanse na powodzenie w wyborach – zaznacza Szewczyk .
Pozostali kandydaci (Marek Jurek, Andrzej Lepper, Kornel Morawiecki, Waldemar Pawlak i
Bogusław Ziętek) otrzymali poparcie na poziomie 0,5-2 proc.
3,28 proc. osób, które wzięły udział w sondzie, wciąż nie wie, na kogo będzie głosować w I turze wyborów. Sonda na portalu internetowym dlaStudenta.pl została przeprowadzona między 11 a 16 czerwca. Wzięło w niej udział 7811 osób. Czytelnicy portalu odpowiadali na pytanie „Na kogo zagłosujesz w I turze wyborów prezydenckich?”.