Dobra kultury wracają do Polski. Zabytki polskiego kolejnictwa, pierścień Jagiellonów oraz średniowieczny rękopis – Niemcy zwróciły Polsce kolejną partię dóbr kultury zrabowanych podczas drugiej wojny światowej. Do przekazania doszło w Berlinie, podczas Forum Polsko Niemieckiego. W obecności szefów dyplomacji obu krajów, zwracane przez Niemcy dobra odebrała polska ministra kultury.Artefakty sprzed wieków„Do Polski wracają kolejny obiekty polskiego dziedzictwa, skradzione podczas drugiej wojny światowej. Do Polski trafi pierścień Zygmunta I Starego, a także XIV-wieczna „Gaude Mater Polonia”, niesamowita część średniowiecznego manuskryptu oraz obiekty z Muzeum Kolejnictwa” – poinformowała ministra Marta Cienkowska. – Te artefakty opowiadają też poruszającą historię Europy, jak pierścień szesnastowiecznego władcy Zygmunta. Cieszę się, że możemy go, jak i inne artefakty zwrócić w końcu Polsce – mówił minister spraw zagranicznych Niemiec. Johann Wadephul zapewnił, że zwracane będą kolejne dobra kultury i dziedzictwa skradzione przez nazistów.Odzyskane obiekty zostały przekazane podczas Forum Polsko-Niemieckiego w Berlinie podczas obchodów 35. rocznicy podpisania z Niemcami traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.Zobacz też: „Minęło 85 lat, a Niemcy nadal wiedzą zbyt mało o znaczeniu 1 września”