Zbiory rumianku na finiszu

Zbiór rumianku będzie mniejszy niż w ostatnich latach, ale powodów do narzekań nie ma. Choć uprawa tej rośliny jest pracochłonna, rekompensują ją niezłe zyski. Polski rumianek jest na świecie rozchwytywany ponieważ zawiera sporo olejków eterycznych, cenionych przez odbiorców ziół. Ziele jest wykorzystywane głównie w przemyśle farmaceutycznym, ale także spożywczym i kosmetycznym.

Z roku na rok plantacji rumianku w Polsce przybywa, bo jak mówią producenci – ten biznes się opłaca. -Najpierw kosimy rumianek kosiarkami, potem układamy go do suszenia w stogach. Za granicą nasz polski rumianek jest ceniony, bo jest ekologiczny. By uprawa się opłacała trzeba dostać minimum 4 złote za kilogram, ale uzyskujemy o wiele więcej! A plony w tym roku są naprawdę nienajgorsze – przyznaje uprawiająca rumianek Anna Karłowska z Wisznic.

Cena rumianku od wielu lat utrzymuje się na poziomie siedmiu złotych za kilogram kwiatu.

Trafiony termin siewu i dobrze przygotowana gleba są połową sukcesu przy wschodzie plantacji, gdyż rośliny pokazują się bardzo szybko. Duże zagęszczenie roślin na plantacji sprawi, iż chwasty będą przegrywały konkurencję z rumiankiem i plantacja będzie czysta. Pełne zakrycie plantacji następuje już w kwietniu. Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne na plantacji rumianku powinny być połączone z zabiegami spulchniającymi i nawożeniem mineralnym, głównie azotem.

Kto zdążył zerwać suche koszyczki rumianku, ten miał szczęście. Deszcze utrudniały w tym roku zbiór ziół. Rośliny musiały trafiać do suszarni na dłużej niż zwykle. Najbardziej polecaną i najwłaściwszą technologią zbioru rumianku, jest zastosowanie przyczepy tnąco-zbierającej, co pozwala na uniknięcie kontaktu z ziemią, tym samym poprawia się jakość surowca. -Skoszony rumianek musi schnąć minimum dwa tygodnie na kozłach, potem trzeba brać się za wymłócenie. Ja najczęściej robię to na plandekach – informuje Jacek Kruszyński, producent ziół .

Z rękoma do pracy przy zbiorze rumianku zazwyczaj nie ma problemu, choć to ciężka praca. Za godzinę zbioru można otrzymać nawet 10 złotych.

Rumianek to jeden z najbardziej pospolitych chwastów rosnących na terenie Polski, a zarazem jeden z największych produktów ziołowych na krajowym rynku. Surowcem jest koszyczek rumianku lub rurka rumianku, czyli omłócona i wyczyszczona, żółta, środkowa część kwiatu. W Polsce produkuje się głównie rurkę rumianku, a koszyczek importowany jest przeważnie z Egiptu. Koszyczek rumianku zbierany jest ręcznie lub przy pomocy specjalnych grzebieni i jest dość drogim produktem.

W Polsce najczęściej uprawia się odmianę rumianku "Złoty łan", która daje wysoki plon rurki i wysoki poziom olejku. Rumianek ma właściwości lecznicze. Zawiera między innymi olejek eteryczny, glikozydy i śluzy. Hamuje stany zapalne, ma działanie rozkurczowe i uspokajające. Działa łagodząco na układ nerwowy. Napar z rumianku pomaga w zaburzeniach trawiennych i łagodzi bóle żołądka. Zapobiega wzdęciom, kurczom i fermentacji w jelitach, działając na nie odtruwająco. Okłady z naparu rumianku stosowane są przy zapaleniu gałki ocznej. Płukanie natomiast naparem z rumianku pomaga w stanach zapalnych dziąseł, jamy ustnej i gardła. Poleca się także gorące kąpiele w rumianku przynoszące ulgę w stanach zapalnych skóry i bolesnych ranach. Rumianek jest idealny dla niemowląt i dzieci – wpływa korzystnie na mięśnie, umożliwiając ich rozluźnienie. Olejki zawarte w rumianku pomagają w leczeniu wrzodów – przyspieszają proces ich gojenia.