PO odbudowała przewagę nad PiS

Jeszcze dwa tygodnie temu na PO chciało głosować tyle samo ankietowanych, co na PiS. Z najnowszego sondażu TNS Polska dla programu „Forum” w TVP Info wynika jednak, że od tamtego czasu dużo się zmieniło. PO ma już 10 punktów przewagi nad PiS. Trzecie miejsce na podium z wynikiem 16 proc. zajął SLD. Najgorszy wynik od kilku miesięcy uzyskał Ruch Palikota.

Z sondażu TNS Polska wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na PO zagłosowałoby 37 proc. badanych, a na PiS 27 proc. Miejsce na podium zajął też SLD z wynikiem 16 proc. Na Ruch Palikota zagłosowałoby 7 proc., na PSL – 6 proc., a na Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobro – 3 proc.

Wynik może zaskakiwać, bo Platforma Obywatelska od pół roku traciła w sondażach. Sześć miesięcy temu głosować chciało na nią 44 proc. respondentów, a na Prawo i Sprawiedliwość – 26 proc. Od listopada ubiegłego roku, gdy premier Donald Tusk zapowiedział zdecydowane reformy, poparcie zaczęło spadać, a partia Jarosława Kaczyńskiego rosła w siłę.

Najnowszy sondaż TNS Polska jest pierwszym od kilku miesięcy, który daje partii Donalda Tuska tak dużą przewagę. Przed dwoma tygodniami na dwie główne partie chciało zagłosować po 34 proc. badanych. Poparcie dla PO wzrosło więc o 3 punkty proc., a dla formacji Jarosława Kaczyńskiego spadło o aż 7 punktów.

Przewaga Tuska dzięki gospodarskim wizytom?

Specjalista od wizerunku politycznego dr Norbert Maliszewski przyczyny rosnącej przewagi Platformy widzi w gospodarskich wizytach Donalda Tuska. – Działają one tak, jak disco polo. Krytycy je krytykują, ale Polacy kupują. Negatywne emocje związane z ustawą „67” zostały zastąpione tymi, które towarzyszą Euro 2012 – tłumaczy. – Z kolei PiS zaczął tracić z powodu wypowiedzi uderzających w tę imprezę. Bojkot Euro 2012 na Ukrainie mógł być odbierany jako bojkot całej imprezy – dodaje.

Maliszewski zwraca też uwagę na rosnące notowania partii Leszka Millera i spadające Ruchu Palikota. Jeszce w kwietniu na SLD chciało glosować tyle samo ankietowanych, co na Ruch Palikota – po 11 proc. Od tamtego czasu notowania SLD powoli rosną, a Ruchu Palikota spadają. Sondażowy wynik tej drugiej partii jest najgorszy od wyborów w październiku ubiegłego roku.

– SLD punktuje swoim zdecydowanym sprzeciwem wobec reformy emerytalnej. Palikot, który zyskiwał jako krytyk PO, tym razem zagłosował tak, jak partia rządząca. Jego rola na scenie politycznej staje się coraz mniej wyrazista – mówi dr Maliszewski.

TNS Polska zrealizował badanie w dniach od 23 do 24 maja metodą telefoniczną na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski

Zobacz więcej